Članak

Tranzicijska pravda kao globalni izazov

29. Juna 2017.14:26

Jedini način da se osigura stabilnost i poštivanje ljudskih prava u BiH, ali i svijetu, jeste kroz implementaciju mehanizama tranzicijske pravde, zaključeno je na panel-diskusiji u okviru WARM Festivala u Sarajevu.

Diskusija na temu “Konvencionalni i nekonvencionalni pristup tranzicijskoj pravdi” bavila se pitanjima lekcija s područja Balkana te njihove implementacije u područjima širom svijeta koji pokušavaju sanirati posljedice nakon sukoba.

Tanya Domi sa Univerziteta Columbia u New Yorku je navela da je ključno pitanje kako involvirati žrtve u procese pomirenja, kako im dati glas i osigurati zadovoljenje pravde.

“Ključno pitanje je kako osigurati osjećaj pravde te obezbijediti da žrtve mogu krenuti naprijed”, rekla je Domi.

Dodala je da se u cijelom svijetu trenutno bilježi porast ekstremizma i desničarskih pokreta.

Myles Wallingford iz Centra za postkonfliktna istraživanja (PCRC) je kazao kako je fokus njihovog rada na osiguranju da žrtve imaju pristup pravdi, te da koriste multimedijalne projekte da ožive različite procese memoralizacije.

Govoreći o situaciji u BiH, Wallingford je istakao odsutnost osnovnih ljudskih prava, socijalni status manjina, pogoršanu ekonomsku situaciju, kao i fenomen “dvije škole pod jednim krovom”.

“Prisutan je govor mržnje”, naglasio je Wallingford.

Urednik Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) Denis Džidić je naveo da je BiH najviše podbacila kada su u pitanju odštete žrtvama, kao da još uvijek ne postoji zakon o žrtvama torture.

“Mi u BiH, ali i regiji, nikada nismo prošli kroz institucionalnu reformu”, rekao je Džidić, dodavši da je Strategija tranzicijske pravde odličan dokument, koji, međutim, nije proveden.

Samantha Owens iz Art Works Projects Chicago kazala je kako njen projekt nastoji da lekcije iz BiH, Konga i Kolumbije proširi na Sjedinjene Američke Države (SAD), gdje je sve jači jaz na rasnoj osnovi.

“Želimo pokazati da su postkonfliktni problemi ustvari ljudski problemi”, napomenula je Owens i dodala da je moć priča, kao i vizualne prezentacije, veća od one koju imaju statistički podaci.

Maša Marković ispred Sarajevo Film Festivala (SFF) je rekla kako je ovaj festival prošle godine predstavio program “Suočavanje s prošlošću”. Kako je kazala, proces pomirenja je prisutan, ali ne i realizovan u širim okvirima, te istakla kako želi da filmovi iz regije koji govore o ovim određenim temama dopru do što više publike.

WARM Festival trajat će do 2. jula.

    Lamija Grebo