Članak

Tema jutra N1: Denis Džidić i Nenad Kecmanović

19. Februara 2017.11:37
Revizija tužbe je više jedan politički potez, jer ne postoji validnih argumenata, smatra profesor FPN Nenad Kecmanović.

Urednik BIRN u BiH Denis Džidić kaže da ne bi ulazio u pitanje “koliko dokaza ima”.

U Sarajevu je doneta odluka da će Bosna i Hercegovina podneti zahtev za reviziju presude pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu protiv Srbije za genocid. Član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović rekao je da je ta odluka doneta konsezusom, nakon savetovanja u Većnici na koje je bilo pozvano oko 100 pravnih eksperata, lidera političkih partija, zvaničnika u BiH, akademika, advokata, predstavnika nevladinih organizacija. On je odmah nakon ove odluke rekao i da je svestan da će ponovno pokretanje tužbe izazvati krizu u odnosima dve države, a reakcija je odmah stigla i od zvaničnog Beograda. Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić poručio je da je najava zahteva za reviziju presude opasna i nepotrebna, ali istakao i da to nije tužba BiH, već tužba bošnjačkog političara Bakira Izetbegovića.

Nenad Kecmanović smatra da ovim potezom još jednom “bošnjački narod insistira na ulozi žrtve u prošlom ratu”.

“Zapravo, Izetbegović nema u ovom momentu nekog poteza kojim bi ojačao jedinstvo bošnjačkog naroda. To je taj jedan način koji se ponavlja, i koji imamo najjasnije izraženo u odnosu na Srbiju.
Ovde se radi o odnosima Srbije i BiH”, kaže Kecmanović.

Dodaje da to nikada ne može da bude tužba cele BiH, pošto se ni hrvatski ni srpski predstavnik ne slažu sa idejom revizije tužbe protiv Srbije.

Smatra da na pravnom terenu nema “mnogo osnova”.

Urednik BIRN-a u BiH Denis Džidić kaže da za svako pitanje u BiH ima tri različita gledišta, pa tako i za ovo.

Dodaje da ne bi ulazio u pitanje koliko dokaza ima.

“A to da Bošnjaci na nečemu insistiraju – dakle Haški tribunal je utvrdio, a imate i brojna istraživanja koja su utvrdila da bošnjački narod jeste najveća žrtva ratova na području bivše Jugoslavije. Taj deo je neupitan. Genocid u Srebrenici je neupitan sa brojevima koji su javno utvrđeni. Taj deo, i ovom presudom Međunarodnoh suda pravde, je neupitan”, kaže Džidić.

Kako kaže, postojala je jaka reakcija predstavnika žrtava, tako da Bakri Izetbegović i da nije imao namoru, “morao je to da uradi”.

“Kod nas su na vlasti nacionalističke partije, dobijaju glasove na tome što su zaštitnici nacionalnog interesa. Bakir nije mogao da ignoriše zahteve porodica. One očekuju dosta, a videćmo šta će to dvesti”, kaže Džidić.

Da li će revizija izazvati novu krizu?
Povodom komentara da će ovaj potez izazvati krizu između dve zemlje, Kecmanović kaže da pričamo o krizi koja je “hronična, ima oscilacija, ali je permanentna”.

“To govori o samoj funkcionalnosti BiH. Pitanje su regionalni odnosi. Srbija ulaže velike napore da normalizuje te odnose sa Sarajevom, ali odgovor je redovno negativan”, kaže Kecmanović.

Dodaje da je uložen veliki trud da se normalizuju odnosi, ali uvek postoji neka opstrukcija “sa Bošnjačke strane”.

Džidić je saglasan da je BiH u “permanentom stanju krize”.

“Ne znam koliko sada nova kriza može kočiti te odnose. Videli smo te priče, pre nekoliko meseci i kad je bio referendum o Danu RS, sada je ovo najveća post-Dejtonska kriza. Nisam siguran da ćemo imati suštinski bilo kakve drugačije odnose”, kaže Džidić.

Dodaje da nije siguran da opstrukcije dolaze samo sa bošnjačke strane.

“Nesumnjivo da ćemo se jako dugo baviti ovim, i da će izazvati neku vrstu zastoja. Ali ako i druge stvari, tako i ovo izaziva tu vrstu zastoja”, kaže Džidić.

 

    Katarina Janković