Članak

Taranjac i ostali: Počelo suđenje za zločine u Prijedoru

10. Aprila 2017.13:28
Čitanjem optužnice i uvodnom riječi Tužilaštva BiH počelo je suđenje devetorici optuženih za zločine počinjene na području Prijedora u ljeto 1992. godine.

This post is also available in: English

Slobodan Taranjac, Milodrag Glušac, Ranko Babić, Ranko Došenović, Marinko Praštalo, Rade Zekanović, Zdravko Panić te Trivo i Milan Vukić optuženi su da su od 27. do 30. jula 1992. sudjelovali u udruženom zločinačkom poduhvatu počinjenom u napadu vojske i policije Srpske Republike BiH, a kasnije Vojske Republike Srpske (VRS), protiv bošnjačkog i hrvatskog stanovništva.

Prema optužnici, Taranjac, Glušac, Babić zvani Lipicaner i Došenović zvani Rane su 27. jula učestvovali u zarobljavanju 110 civila bošnjačke nacionalnosti u mjestu Miska Glava davanjem saglasnosti, obezbjeđenjem vozila i drugih uslova pripadnicima “Miskoglavske čete” i policije koji su bili direktni izvršioci.

Zarobljeni civili, prema navodima optužnice, bježali su iz Rizvanovića, Hambarina, Zecova, Čarakova i drugih sela ka području općine Bihać.

Optuženi su, prema Tužilaštvu BiH, bili saglasni s postupanjem Milorada Tomića, tadašnjeg komandira “Miskoglavske čete”, koji je ubio Seada Kadića, kao i direktnom ili prešutnom saglasnošću s policajcem Radom Zekanovićem i drugima da zarobljeni budu sprovedeni u Dom Miska Glava.

Prema optužnici, zarobljenici su popisani, prozvani i odvedeni na sprat, gdje su zlostavljani.

Zekanović, Došenović i Praštalo su optuženi da su direktno učestvovali u hapšenju i nečovječnom postupanju prema zarobljenicima.

U Domu u Miskoj Glavi, prema navodima optužnice, održan je sastanak optuženih Babića, Došenovića, Praštala s drugim osobama, na kojem je dogovoreno da civili budu prebačeni na fudbalski stadion Ljubija.

Tužilaštvo BiH smatra da su Taranjac, Glušac, Babić i Došenović odobrili i nisu poduzeli ništa da spriječe mučenje, zlostavljanje, maltretiranje i udaranje u špaliru zatvorenika. Tada su, kako stoji u optužnici, pripadnici rezervnog sastava policije ubili najmanje pet civila.

Taranjac, Glušac, Babić i Došenović su, kako se navodi, svojim podređenima naredili da izdvoje 15 maloljetnika i odvedu ih u logor Trnopolje, a ostalih oko 80 na lokalitet rudnika Ljubija, takozvane Kipe, gdje su strijeljani.

Praštalo je optužen da je učestvovao u strijeljanju tih zarobljenika, od kojih su trojica uspjela preživjeti. Prema Tužilaštvu BiH, optuženi su se odlučili ovaj zločin sakriti zakopavši ubijene u masovne grobnice.

Vukići i Panić, zajedno s njima poznatim osobama, 27. jula su iz Doma Miska Glava izveli 11 osoba, odveli ih u selo Panići i ubili na Hozića kamenu, te njihova tijela zakopali. Zajedno s njima, optuženi Taranjac, Glušac, Babić i Došenović su prikrili zločin.

Taranjac je optužen kao predsjednik Kriznog štaba Ljubija i čelnik civilne vlasti, Glušac u svojstvu zamjenika komandanta Šestog ljubijskog bataljona 43. brigade Vojske Republike Srpske (VRS), Babić kao operativac, a Došenović kao pomoćnik komandanta za bezbjednost, a ostali kao pripadnici “Miskoglavske čete” te vojne i civilne policije.

Tužilac Izet Odobašić je kazao da planira saslušati više od 60 svjedoka, od kojih 19 ima mjere zaštite te će uložiti oko 300 materijalnih dokaza.

“Svjedočit će jedine tri preživjele žrtve, među kojima Narmin Karagić, čiju ćete potresnu priču čuti. Ubijeđen sam da će Vijeće nakon provedenih dokaza biti uvjereno u krivicu optuženih”, rekao je Odobašić.

Optuženi Taranjac je kazao da tužilac Odobašić “ima veliku maštu”, ali njegova i ostale Odbrane nisu na ovom ročištu iznosile uvodnu riječ.

Prvi svjedok bit će saslušan na ročištu 24. aprila.

Džana Brkanić


This post is also available in: English