Članak

Svjedoka pitali koliko je spreman platiti

11. Decembra 2017.17:36
U nastavku suđenja za zloupotrebe u mostarskom uredu Službe za poslove sa strancima, svjedok Tužilaštva BiH je kazao da ga je začudilo ponašanje optuženih Borisa Kordića i Josipa Kvesića jer ih nije “interesovala ogromna dokumentacija, već su pitali koliko smo spremni platiti”.

Svjedok Fabio Sghedoni je osnivač organizacije “Regina della Pace”, koja je izgradila kompleks “Citadela” u Zvirovićima, s ciljem prihvata socijalno ugroženih, ali je zbog održivosti projekta jedan dio bio i komercijalan.

Kako je posvjedočio, projektom je upravljala nevladina organizacija “Novi horizonti”, na čijem čelu je bila Angela Crocce, koja ga je izvještavala o problemima koje su imali u vezi s boravkom volontera. Zbog toga su, kako je rekao Sghedoni, organizovali sastanak u hotelu “Ero” u Mostaru, kojem su, uz njega i Crocce, prisustvovali Kordić, Kvesić i prevodilac.

“Bilo mi je najčudnije što se nalazim u društvu dva policajca koji me pitaju koliko sam spreman platiti da riješimo problem. Obimna dokumentacija koju sam donio, a koja dokazuje da radimo u skladu sa zakonom, nije ih zanimala”, kazao je Sghedoni.

Sljedeći susret, kako je pojasnio svjedok, imao je 2013. s Kordićem i italijanskim državljaninom Lucom Cobrom u Italiji. Cobra je tada rekao da je situacija vrlo loša i da “Novi horizonti” trebaju što prije otići, a da “njima trebam predati komercijalni dio objekta ‘Citadela’”.

“Bio sam jako uznemiren i uplašen”, kazao je Sghedoni.

Upitan da li je obavijestio italijansku policiju “zbog pokušaja reketiranja”, svjedok je potvrdno odgovorio. Na upit optuženog Kordića da li je išta uzeo od njega, svjedok je odgovorio negativno.

Svjedok se prisjetio da je u to vrijeme Andrea Bocelli, veliki prijatelj BiH, poslao pismo svim nivoima vlasti o pritisku na organizaciju, zbog čega je Cobra bio jako ljut.

Optužnica tereti Kordića, šefa Terenskog ureda Mostar u Službi za poslove sa strancima, Kvesića, inspektora za strance u mostarskom Terenskom uredu iste službe, te Vlatku Puljić, direktoricu firme “Vlamon” Čitluk, da su u periodu od 2012. do 2014. godine sudjelovali u počinjenju krivičnih djela, čije su žrtve i oštećeni uglavnom bili strani državljani, predstavnici nevladinih udruženja, poduzetnici ili vlasnici poslovnih subjekata koji borave ili posluju na području Hercegovine.

Prema navodima Tužilaštva BiH, Kordić i Kvesić su zloupotrebljavali službeni položaj i ovlasti u okviru Službe za poslove sa strancima, u pogledu izdavanja dozvola za boravak stranim državljanima, te u dogovoru s Puljić zastrašivali strane državljane i od njih nezakonito iznuđivali novac ili druge pogodnosti, prijeteći im da će im, kao ovlaštene službene osobe, onemogućiti ili uskratiti boravak u zemlji te izvršiti njihovo višegodišnje protjerivanje iz BiH.

Nastavak suđenja je zakazan za 18. decembar.

Elameri Škrgić Mikulić