Članak

Stanković: Potraga i dalje traje

16. Jula 2007.00:00
Ni nakon skoro dva mjeseca od bjekstva Radovana Stankovića, nadležni istražni organi u BiH nemaju novih inoformacija.

This post is also available in: English

Državna agencija zaistrage i zaštitu (SIPA) ne raspolaže novim informacijama o Radovanu Stankoviću,koji je 25. maja ove godine pobjegao iz zatvora u Foči.

„Ne raspolažemonikakvim novim informacijama u vezi odbjeglog Stankovića koje bi mogle biti interesantne za javnost“, kazao je Dragan Lukač, pomoćnik direktora SIPA-e.

Stanković je pravosnažnom presudom Suda BiH osuđen na dvadeset godina zatvora zbog zločina počinjenih 1992. godine nad civilima sa područja općine Foče.

Prema navodima optužnice, Stanković je kao pripadnik Miljevinskog bataljona Fočanske taktičke brigade Vojske Republike Srpske (VRS) bio jedan od organizatora i nadzornika u takozvanoj “Karaman kući”, koja je služila kao zatočenički centar za žene, a koju su srpski vojnici zvali “Javna kuća”.

U presudi Radovanu Stankoviću stoji da su sve djevojke fizički i psihički zlostavljane, te redovno silovane na razne načine. Također su bile prisiljavane da obavljaju fizičke poslove – kuhanje, pranje, pa čak i kupanje vojnika – kako u samoj kući, tako i na mjestima gdje su odvođene u Foči i Miljevini.

Predmet Radovana Stankovića je prvi prebačeni iz Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) na procesuiranje u BiH.

Prije prebacivanja,Stanković je boravio u pritvoru u Haagu. Prema podacima koje su dostupne vlastima BiH, u tom periodu, odnosno 2. decembra 2004. godine, nadležni organi u Srbiji izdali su mu državljanstvo.

Na konferenciji za novinare koja je održana u Sarajevu 7. juna 2007. godine, Lukač je pozvao Ministarstavo vanjskih poslova BiH, državno Ministarstvo pravde, te državno Ministarstvo civilnih poslova da zatraže od nadležnih organa Srbije „poništenje rješenja o dodjeli državljanstva Stankoviću“.

Obrazloženje ovog zahtijeva je da dvojno državljanstvo može predstavljati problem u slučaju njegovo hapšenja i izručenja BiH.

Prema postojećim zakonima, Srbija ne može izručiti svoje državljane drugim zemljama.

Predstavnici Ministarstva civilnih poslova i Ministarstva pravde su se odmah ogradili tvrdeći da „nemaju nadležnost da zatraže poništavanje državljanstva“, dok je Ministarstvo vanjskih poslova obećalo da će to i uraditi „diplomatskim putem kada dobije zvaničnu informaciju od SIPA-e“.

Tek nekoliko sedmica kasnije, u razgovoru za Justice Report, Nebojša Regoje, glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova, kaže da ovo ministarstvo „nema nadležnost dazatraži poništavanje državljanstva“.

„Onaj ko je predložio da se zatraži poništenje državljanstva, neka to i uradi“, kazao je Regoje.

U međuvremenu,prema zvaničnim informacijama, SIPA je nastavila istragu o navodnim pomagačima pri Stankovićevom bjegu.

Do sada je istragom obuhvaćeno šest osoba, od kojih se tri nalaze u pritvoru Suda BiH.

Mile Krsmanović,pomoćnik direktora Kazneno-popravnog zavoda (KPZ) Foča, Ranko Stanković, brat odbjeglog i Ranko Vuković se nalaze u pritvoru.

Sud BiH je 28. juna produžio pritvor za dva mjeseca Krsmanoviću i Stankoviću, dok je Vuković uhapšen 24.juna i od tada mu teče jednomjesečni pritvor.

Za Ranka VukovićaTužilaštvo BiH sumnja da je u periodu od 20. do 23. maja dogovorio kupovinu putničkog vozila kojim je Stanković pobjegao iz KPZ Foča.

Zbog sumnje da su pomogle pri bjekstvu Stankovića osumnjičene su i Brankica Davidović i Ranka Dragičević, ali su odlukom Suda BiH od 27. juna, puštene iz pritvora.

Rajko Vuković, kojij e uhapšen 11. jula zbog sumnje da je počinio zločin nad civilima na području Foče, prema pisanju medija se dovodi u sumnju da je također pomagao pri bjekstvu Stankovića.

Na osnovu INTERPOL-ove potjernice, za Stankovićem potraga traje i u susjednim državama.

„Ured Interpola u Sarajevu je prvi učinio potez i obavjestio sve urede u svijetu i zatražioizdavanje crvene potjernice za Radovanom Stankovićem. Time pokazuju kako možemo surađivati kako ratni kriminalci i drugi opasni individualci ne bi pobjegli od lica pravde“, riječi su sekretara INTERPOL-a, generala Ronald K. Noble, upućenedopisom Justice Reportu.

Noble je podsjetio da je 1996. godine bila raspisana crvena potjernica za Stankovićem, na zahtjev MKSJ,ali da je ukinuta nakon njegovog hapšenja 2002. godine u BiH.

Predsjednik MKSJ sudija Fausto Pocar je 31. maja uputio pismo Bariši Čolaku, ministru pravde u BiH, zatraživši sve informacije u vezi Stankovićevog bjekstva.

Čolak je, kako prenose mediji, odgovorio Pocaru, ali nakon više od mjesec dana uz obrazloženje da je „čekao odgovore od nadležnih istražnih organa“.

Policije u susjednim državama, prije svega Srbiji i Crnoj Gori, do sada se nisu zvanično oglašavale o potrazi za Stankovićem iako ovdašnje vlasti sumnjaju da se Stanković krije u jednoj od ove dvije države.

Erna Mačkić je novinarka BIRN – Justice Reporta u Sarajevu. [email protected]
Justice Report je sedmična internet publikacija BIRN BiH..

This post is also available in: English