Članak

Srbijanski sud odbio da pozove Mladića da svjedoči

21. Aprila 2017.17:44
Apelacioni sud u Beogradu odbacio je prijedlog za svjedočenje Ratka Mladića, bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske (VRS), na suđenju desetorici optuženih da su mu pomagali dok je bio u bjekstvu kada je za njim bila raspisana međunarodna potjernica.

Sud je odbio prijedlog Odbrane da se Mladić, kojem se sudi u Haškom tribunalu, pojavi u sudnici u Beogradu i svjedoči u korist deset optuženih za pomaganje pri njegovom skrivanju od optužbi za ratne zločine počinjene u Bosni i Hercegovini.

“Ovo nije bilo zvanično predloženo sve do današnjeg ročišta, tako da smo odlučili da to odbijemo”, kazao je sudija Apelacionog suda Omer Hadžiomerović.

Advokat Odbrane Goran Petronijević ustvrdio je da bi Mladićevo svjedočenje moglo pomoći u dokazivanju nevinosti optuženih.

“On [Mladić] najbolje zna je li ga neko sakrivao, i ko je to bio”, rekao je Petronijević.

Za pomaganje Ratku Mladiću pri skrivanju optuženi su: Stanko Ristić, Ljiljana Vasković, Borislav Ivanović, Predrag Ristić, Saša Badnjar, Ratko Vučetić, Tatjana Vasković-Janjušević, Bojan Vasković, Marko Lugonja i Blagoje Govedarica.

U maju prošle godine oslobođeni su krivice za Mladićevo skrivanje u različitim vremenskim periodima između 2002. i 2006. godine, iako su znali da je Haški tribunal ranije izdao nalog za njegovo hapšenje. Optužbi su oslobođeni jer je sud utvrdio da je došlo do zastare.

U prethodnim fazama tog slučaja Marko Lugonja, visokopozicionirani vojni zvaničnik bosanskih Srba, nije negirao da je pomagao Mladiću, iako su drugi optuženici insistirali na tome da oni to nisu činili.

Optuženi Stanko Ristić kazao je pred sudom u petak: “Ja sam nevin.” I drugi su također insistirali na tome da nisu krivi.

Prema optužnici, glavni organizator pokušaja Mladićevog skrivanja bio je oficir vojske bosanskih Srba Jovo Đogo, ali on je preminuo tokom samog suđenja. Mladić je uhapšen 2011. godine u selu Lazarevo blizu Zrenjanina, u sjevernom dijelu Srbije, nakon što je 16 godina bio u bjekstvu.

Trenutno mu se sudi u Haagu za genocid u Srebrenici, progon Bošnjaka i Hrvata širom Bosne i Hercegovine, koji je u nekoliko drugih općina dostigao razmjere genocida, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika mirovnih snaga UN-a za taoce.

Odbrana i Tužilaštvo su iznijeli završne riječi na njegovom suđenju u decembru prošle godine. Presuda će biti izrečena u novembru ove godine.

    Urednik Detektor