Članak

SLJEDEĆE SEDMICE: Početak suđenja Jankoviću, Paliji i Radiću

23. Marta 2007.16:10

Pred Sudom Bosne i Hercegovine sljedeće sedmice počinju tri nova suđenja za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti.

Glavni pretres na suđenju Zoranu Jankoviću, bivšem pripadniku Vojske RepublikeSrpske (VRS) optuženom za zločine protiv čovječnosti, počet će 26. marta 2007.godine, kada će Tužilaštvo pročitati optužnicu, a obje strane će imati prilikuda izlože uvodne riječi.

Tužilaštvo BiH tereti Zorana Jankovića da je od aprila do kraja juna 1992. godine,zajedno sa pripadnicima paravojnih formacija, učestvovao u napadu na bošnjačke civile na području Zvornika i Kalesije.

Početak suđenja Jadranku Paliji, bivšem pripadniku Vojske Republike Srpske (VRS), zakazan je za 28. mart 2007. godine.

U tri tačke optužnice, Jadranko Palija, bivši pripadnik VI krajiške brigade VRS-a,tereti se za zločine protiv čovječnosti i zločin protiv bošnjačkih i hrvatskih civila,počinjene na području općine Sanski Most od 1992. do 1995. godine.

Početak glavnog pretresa u predmetu protiv Marka Radića, Dragana Šunjića,Damira Brekala i Mirka Vračevića, koji su optuženi za krivično djelo zločinaprotiv čovječnosti, zakazan je za ponedjeljak, 26. mart 2007. godine.

Marko Maka Radić (1959), Dragan Petarda Šunjić (1971) i Damir Zingi Brekalo (1964),koji se prije zvao Emir, terete se da su u periodu od jula 1993. do marta 1994.godine, kao pripadnici Bjelopoljske bojne Druge brigade HVO-a, formirali logor Vojno na području općine Mostar, te učestvovali u zlostavljanju i ubistvima Bošnjaka.

Sud BiH je 16. marta ove godine donio rješenje kojim se spajaju predmeti “MarkoRadić i drugi” i “Mirko Vračević”, koji su se prvobitno vodili odvojeno.

Prema navodima optužnice, Mirko Vračević je, u periodu od jula 1993. do marta 1994. godine, kao pripadnik Bjelopoljske bojne Druge brigade HVO-a i usvojstvu stražara u logoru Vojno, između ostalog, počinio i pomagao fizičko,psihičko i seksualno zlostavljanje pritvorenih osoba u logoru Vojno.

Nastavak suđenja Momčilu Mandiću, bivšem ministru pravde u vladi Radovana Karadžića optuženom za zločine protiv civilnog stanovništva, nastavlja se 26. marta 2007. godine.

Prema optužnici, Momčilo Mandić je, kao ministar pravde u tadašnjoj vladi Srpske Republike BiH, bio odgovoran za funkcionisanje logora na području Sarajeva i Foče.

U ponedjeljak, 26. marta 2007. godine, nastavlja se suđenje optuženom Željku Leleku, i tada će Tužilaštvo ispitati tri nova svjedoka.

Prema navodima u optužnici, Željko Lelek je tokom maja i juna 1992. godine, u grupi sa više naoružanih vojnika, učestvovao u odvođenju civila iz naselja Dušće i Crnča kraj Višegrada, te je u toku 1992. godine bio u grupi Milana Lukića,optuženog pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju za zločine počinjene u Višegradu.

Za utorak, 27. mart 2007. godine, zakazan je nastavak suđenja optuženom Nenadu Tanaskoviću,kojeg Državno tužilaštvo tereti da je od aprila do kraja juna 1992. godine, kao pripadnik rezervnog sastava policije Stanice javne bezbjednosti Višegrad,zajedno sa pripadnicima tadašnje Vojske Republike Srpske, učestvovao u napadimana sela Osojnica, Kabernik, Holijaci i Orahovci.

Optužnica Tanaskovića tereti i da je učestvovao u prisilnom odvođenju civila,premlaćivanju, mučenju, zatvaranju u nehumanim uslovima, silovanju i ubistvima.

Završne riječi na suđenju Radmilu Vukoviću, optuženom za silovanje jedne Bošnjakinje u ljeto 1992. godine na području općine Foča, zakazane su za utorak, 27. marta,kada će Odbrana završiti dokazni postupak.

Nastavak obnovljenog procesa protiv Bobana Šimšića, Apelaciono vijeće je zakazalo za 27. mart 2007. godine.

Optuženi Šimšić prvostepeno je bio osuđen na pet godina zatvora, no Apelaciono vijećeje poništilo presudu, obrazlažući da su u toku postupka pogrešno utvrđene činjenice.

U optužnici se navodi da je Boban Šimšić iz Vatrogasnog doma u Višegradu izveopet djevojaka i pet mlađih žena i silovao ih.

Tužilaštvo BiH optuženom stavlja na teret da je u junu 1992. godine učestvovaou prisilnom odvođenju stanovnika iz naselja Žlijeb i njihovom zatvaranju uVatrogasni dom u Višegradu.

U srijedu, 28. marta 2007. godine, Apelaciono vijeće će saslušati i razmatrati žalbuTužilaštva na prvostepenu presudu Radovanu Stankoviću.

Odlukom Prvostepenog sudskog vijeća Stanković je osuđen na 16 godina zatvora zazločine počinjene u Foči.

Suđenje Kreši Lučiću nastavlja se 28. marta 2007. godine. Lučić je optužen za zločine počinjene na području Srednje Bosne tokom 1993. godine.

Nastavak suđenja 11-orici optuženih za genocid u Kravici kraj Srebrenice zakazanje za 29. mart 2007. godine.

Prema navodima optužnice, 11-orica optuženih za genocid u hangaru Kravica terete se da su 13. jula 1995. godine osiguravali put između sela Kravica i Sandići kojim je autobusima prisilno preseljeno 25.000 žena i djece iz Srebrenice, teda su presretali i zarobljavali kolone Bošnjaka, odvodeći ih u hangar Kravica.

Suđenje optuženom Nisetu Ramiću zakazano je za 30. mart 2007. godine, do kada bio ptuženi trebao angažovati novog – trećeg do sada – branitelja.

Branitelj po službenoj dužnosti Mithat Kočo zatražio je da se proces obnovi ili da bude razriješen dužnosti na ovom suđenju. Sudsko vijeće prihvatilo je razrješenje dužnosti Koče, ali ne i optuženi.

Niset Ramić je optužen da je, kao pripadnik Drugog odreda Općinskog štaba Teritorijalne odbrane (TO) Visoko, u junu 1992. u selu Hlapčevići ubio četiri srpska civila,a jednog ranio.