Članak

SLJEDEĆE SEDMICE: Početak suđenja Željku Leleku

23. Februara 2007.00:00
Sljedeće sedmice pred Odjelom za ratne zločine Suda Bosne i Hercegovine sudit će se optuženima za zločine počinjene u Foči, Sarajevu i Kiseljaku.

This post is also available in: English

Prema najavama iz Suda BiH, u petak, 2. marta, počet će suđenje Željku Leleku, višegradskom policajcu optuženom za zločin protiv čovječnosti počinjen u toku aprila, maja i juna 1992. godine.

Tužilaštvo BiH smatra da je Lelek ubijao, protivzakonito zatvarao, mučio, premlaćivao i učestvovao u prisilnom preseljenju stanovništva. Lelek je prva osoba optužena za masovna silovanja i seksualna zlostavljanja žena u Višegradu.

Na ročištu zakazanom za sljedeću sedmicu, Tužilaštvo će pročitati optužnicu i izložiti uvodne riječi.

U toku statusne konferencije Državno tužilaštvo je najavilo da će saslušati 30 svjedoka, među kojima su dvije zaštićene svjedokinje i jedan vještak. Odbrana nije izložila strategiju dokaznog postupka.

Sve do hapšenja u maju prošle godine Lelek je radio kao policajac u Višegradu, gdje je, prema saznanjima Justice Reporta, još uvijek na platnom spisku iako je suspendovan dok protiv njega traje proces pred Sudom BiH.

Početkom sljedeće sedmice, u ponedjeljak, 26. februara, nastavitće se suđenje Krešimiru Lučiću,bivšem zapovjedniku Vojne policije Hrvatskog vijeća obrane (HVO) iz Kiseljaka, kojem je dozvoljeno da se brani sa slobode.

Suđenje Lučiću je počelo 14. februara čitanjem optužnicei uvodnim riječima obiju strana.

Prema navodima optužnice, Lučić je u periodu od aprila do septembra 1993. godine učestvovao u napadima na civile sa područja općina Kiseljak, Kreševo, Busovača i Vitez. U optužnici se također navodi da je učestvovao u zatvaranju i mučenju Bošnjaka, te pomagao u činjenju drugih nečovječnih djelakao što je odvođenje na prisilni rad i zatvaranje civila u lošim uvjetima.

Sljedeće sedmice bi Tužilaštvo trebalo saslušati prve svjedoke.

Nakon što je treći put odgođeno saslušanje prvih svjedoka Tužilaštva BiH protiv Željka Mejakića, Dušana Fuštara, Momčila Grubana i Duška Kneževića, Sudsko vijeće je, pozivajući sve u postupku “na ozbiljnost”, odredilo kao novi datum početka iznošenja dokaza 28. februar, srijeda.

Sva četvorica su optužena za zločine počinjene nad civilima zatočenim u logorima Keraterm, Omarska i Trnopolje, koji su djelovali kao zatočenički centri pod kontrolom vlasti Republike Srpske na području općine Prijedor.

Isuđenje Momčilu Mandiću, bivšem ministru pravde u tadašnjoj Srpskoj Republici BiH, nastavlja se sljedeće sedmice, u utorak, 27. februara.

Protekle sedmice Odbrana je počela dokazni postupak saslušanjem Momčila Mandića, koji je pričao o danima početka rata u Sarajevu. Saslušanje optuženog u svojstvu svjedoka Odbrane nastavlja se i na sljedećem ročištu.

Tužilaštvo BiH Momčila Mandića tereti da je u toku 1992.godine, kao ministar pravde tadašnje Srpske Republike BiH, bio odgovoran za funkcionisanje svih kazneno-popravnih domova i logora formiranih na području Foče i Sarajeva. Također se tereti da je predvodio napad na Centar za obuku kadrova Ministarstva unutrašnjih poslova Republike BiH u Sarajevu početkom aprila 1992. godine.

This post is also available in: English