Članak

Sistem sprečavanja sukoba interesa ne ispunjava svrhu

25. Maja 2017.11:51
Bosna i Hercegovina treba novi Zakon o sukobu interesa s obzirom da trenutna rješenja ne ispunjavaju svrhu, zaključeno je na konferenciji održanoj u Sarajevu.

Konferenciju pod nazivom “Sprečavanje sukoba interesa u BiH – Unapređenje zakonskog i institucionalnog okvira” organiziralo je Zajedničko povjerenstvo za ljudska prava Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PS BiH).

Učesnici su zaključili da zvaničnici treba da obavljaju samo jednu javnu funkciju, “osim ako je pravnim okvirom utvrđeno da dvije funkcije nisu nespojive”.

Srđan Blagovčanin, direktor “Transparency Internationala” u BiH, za Balkansku istraživačku mrežu (BIRN) rekao je da je konferencija pokazala kako se svi slažu da je postojeće stanje u oblasti preveniranja i sprečavanja sukoba interesa neodrživo.

“Postojeći sistem sprečavanja sukoba interesa ne ispunjava elementarnu svrhu svog postojanja. Sama činjenica da su članovi komisije u startu u potencijalnom sukobu interesa, s obzirom da su članovi komisije parlamentarci koji treba da odlučuju o eventualnom sukobu interesa vlastitih kolega ili čak vlastitom, ne ulijeva povjerenje građanima u objektivnost i nezavisnost postupka utvrđivanja sukoba interesa”, zaključio je Blagovčanin.

On smatra da trenutni zakon ne obuhvata sve osobe koje treba, a da ni sankcije nisu adekvatne.

“Stoga je iskazana saglasnost da se što prije krene u proces izrade novih zakonskih rješenja utemeljenih na međunarodnim standardima”, kazao je Blagovčanin.

Zaključak konferencije je i da su zvaničnici dužni prijaviti imovinsko stanje kada preuzimaju dužnost i napuštaju položaj, kao i da periodično podnose ažurirane podatke o tome.

“Obrasci za prijavu imovinskog stanja trebaju biti javni, uključujući i dostupnost na internet stranici, a zakonom treba definisati vrstu podataka koje treba objaviti, imajući na umu da politički izložene osobe ne uživaju jednaku zaštitu privatnosti prema Zakonu o zaštiti ličnih podataka”, stoji u zaključcima konferencije.

Predsjedateljica Ogranka Globalne organizacije parlamentaraca za borbu protiv korupcije (GOPAC) Dušanka Majkić je istaknula kako parlamentarci više nemaju pravo na greške i dodala da je njihova odgovornost da novi zakon bude primjereniji, i da osigura podizanje ljestvice transparentnosti i odgovornosti.

“Upravljanje postupkom prijavljivanja imovinskog stanja treba ojačati putem djelotvornog sistema provjere, uključujući provjeru metodom slučajnog odabira i odgovarajuće sankcije za lažno prijavljivanje i neprijavljivanje”, stoji u zaključku ove konferencije.

Kako se navodi u zaključcima, značajno je predvidjeti djelotvorne i proporcionalne administrativne sankcije za neprijavljivanje i povrede, koje bi odvratile od ulaska u sukob interesa.

Elameri Škrgić Mikulić