Članak

“Silos”: Zatražena osuđujuća presuda

21. Septembra 2017.15:06
Državno tužilaštvo je iznoseći završnu riječ na suđenju za zločine na području Hadžića predložilo Sudu BiH da osmoricu optuženih proglasi krivim.

Tužiteljica Zorica Đurđević smatra da su van razumne sumnje dokazani svi navodi optužnice.

“Tužilaštvo je pokazalo funkcije i učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu”, kazala je Đurđević, dodavši da su najviši organi države donijeli odluku da se “Silos” treba raspustiti, ali ta odluka nije ispoštovana, te da je to bio projekat lokalnih vlasti, kriznog štaba i policije.

Naglasila je da su optuženi krivi za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu u okviru kojeg je vršeno nezakonito zatvaranje civila, nečovječno postupanje, mučenja, oduzimanje prava na pravično suđenje, te prisiljavanje na prinudan rad. Dodala je da iz izjava oštećenih može zaključiti da su izvođeni iz svojih kuća u civilnoj odjeći, te da mnogi od njih nisu posjedovali oružje.

Prema riječima tužiteljice, tri objekta “Silosa”, Osnovna škola i kasarna “Krupa” predstavljali su jedan logorski sistem, neki zatvorenici su bili u jednom, a neki u sva tri zatočenička objekta.

Za zločine počinjene nad zatočenicima u logoru “Silos”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj”, Tužilaštvo BiH tereti Mustafu Đelilovića, Fadila Čovića, Mirsada Šabića, Nezira Kazića, Bećira Hujića, Šerifa Mešanovića, Halida Čovića i Nermina Kalembera.

Prema optužnici, Đelilović je bio predsjednik Skupštine općine Hadžići te Kriznog štaba i Ratnog predsjedništva općine, Čović načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Hadžići i član Kriznog štaba, a Šabić komandir policije u Pazariću. Kazić je, prema navodima optužnice, bio komandant Devete brdske brigade ABiH, dok su Hujić i Čović bili upravnici i zamjenici upravnika logora “Silos”. Mešanović je, prema optužnici, bio jedan od zamjenika upravnika u “Silosu” i upravnik logora u magacinu u kasarni “Krupa”, a Nermin Kalember stražar u “Silosu”.

Tužiteljica Đurđević je navela da krivične prijave koje su podnošene protiv zatvorenih osoba nisu imale uticaj na status zatvorenih lica. Istaknula je da su osim civila bili zatvoreni i ratni zarobljenici, rezervisti Jugoslovenske narodne armije, Vojske Republike Srpske (VRS) i Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

Ona je naglasila da su zatvorenici boravili u nehumanim uslovima, da su neki smršali po desetine kilograma, da im nakon premlaćivanja nije pružena medicinska pomoć. Dodala je da je u tim objektima bilo pojava zaraznih bolesti, pa čak i smrti.

Zlostavljanje i mučenja zatvorenika, prema riječima tužiteljice, dokazani su brojnim izjavama oštećenih.

Odbrana Mustafe Đelilovića iznošenje završne riječi počet će 5. oktobra.

 

Albina Sorguč