Članak

Šešelj ponosan na zločine, žrtve djelimično zadovoljne

11. Aprila 2018.17:38
Žalbeno vijeće Mehanizma za međunarodne krivične sudove u Haagu je izreklo drugostepenu presudu Vojislavu Šešelju za ratne zločine počinjene u Hrvatskoj i BiH, i osudilo ga na deset godina zatvora, koje je već odslužio.

Helena Eggleston, glasnogovornica Mehanizma za međunarodne krivične sudove, kazala je da je Žalbeno vijeće djelimično poništilo oslobađajuću presudu izrečenu Šešelju i proglasilo ga krivim po tri tačke optužnice za zločine protiv čovječnosti.

On je proglašen krivim za podsticanje progona, prisilno raseljavanje, deportacije i druga nehumana djela, kao i za činjenje progona i kršenje prava na sigurnost kao zločin protiv čovječnosti.

Šešelj je, prema sudiji Theodoru Meronu, već odslužio izrečenu kaznu zatvora s obzirom na vrijeme provedeno u pritvoru.

“Mi smo djelimično zadovoljni i smatramo da je iznimno važno što je u žalbenom postupku Vojislav Šešelj proglašen krivim i osuđen na deset godina zatvora”, rekao je Aleksandar Kontić iz Haškog tužilaštva.

Šešelj je kazao da je presuda Haškog suda kojom je osuđen na deset godina zatvora protivpravna te je negirao da je u Hrtkovcima bilo sistematskog ili rasprostranjenog napada na hrvatske civile.

“Ja sam ponosan na sve pripisane ratne zločine i zločine protiv čovječnosti i spreman sam u bliskoj budućnosti da ih ponovim”, rekao je Šešelj za BIRN.

Prema drugostepenoj presudi, Šešelj je osuđen zbog podsticanja i počinjenja progona Hrvata 1992. godine u selu Hrtkovci u Vojvodini.

Nakon izricanja presude, preživjele žrtve ratnih zločina, ali i pravnici djelimično su zadovoljni izrečenom kaznom.

Pravnik Dennis Gratz je kazao da je vrlo indikativno da u drugostepenom postupku oslobađajuća presuda bude preinačena u osuđujuću.

“Mislim da je Sud na ovaj način priznao ozbiljne propuste Prvostepenog vijeća pa je u drugostepenom postupku promijenio odluku. Naravno da sam zadovoljan da je presuda osuđujuća, ali je simptomatična ova odluka. Najčešće drugostepeni postupak ublažava kazne iz prvostepenog, a u slučaju Šešelja se desilo obrnuto”, izjavio je Gratz.

Presudom nisu zadovoljni logoraši iz Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK).

“Očekivao sam da će biti izmijenjena, ali da će biti ovako mizerna kazna, nisam očekivao. Ono vrijeme koje je proveo u Haagu, Sud je izrekao kao kaznu i on se neće vraćati u zatvor”, rekao je Suljo Kmetaš, predsjednik Saveza logoraša HNK-a.

Bakira Hasečić, predsjednica Udruženja “Žena žrtva rata”, kazala je da je dijelom zadovoljna presudom, ali je jako bitno da je Šešelj dobio pečat ratnog zločinca.

“Na neki način je zadovoljena pravda i to je za nas jedna najveća satisfakcija nakon presude koja je potvrđena u drugostepenom postupku”, rekla je Hasečić.

Prvostepena presuda Vojislavu Šešelju je bila nepovoljna za žrtve, nepovoljna za Bosnu i Hercegovinu, dok je drugostepeno slika nešto bolja, kazao je Jasmin Mešković, predsjednik Udruženja logoraša BiH.

“Kazna od deset godina zatvora nije nešto što smo mi očekivali i nije nešto što u suštini može zadovoljiti žrtve, ali je svakako dobro da je dokazana njegova odgovornost. Na nama je sada da tu presudu… kada bude u pisanoj formi dostavljena, da je možemo dobro izučiti, da možemo presudu analizirati…”, izjavio je Mešković.

Šešelj je sredinom novembra 2014. zbog bolesti pušten na privremenu slobodu u Srbiju i on je od tada odbijao da u Haagu učestvuje u postupku, tvrdeći da je “s Tribunalom završio”. Nije prisustvovao izricanju prvostepene presude, a u sudnici se nije pojavio ni 11. aprila da sasluša konačnu odluku Apelacionog vijeća.

Prvostepeno suđenje Šešelju pred Haškim tribunalom počelo je u novembru 2007., poslije jednog neuspjelog pokušaja i štrajka glađu optuženog, a dokazni postupak je završnim riječima okončan u martu 2012. godine.

Admir Muslimović