Članak

Šaran i ostali: Žaštita civila u Jasenici

15. Novembra 2017.16:49
Na suđenju za zločine u Bosanskoj Krupi, svjedok Odbrane Samira Šabića je izjavio da u jesen 1995. godine na tom području nije vidio civile.

Mirsad Selmanović, nekadašnji načelnik štaba Petog korpusa Armije BiH (ABiH), ispričao je da je planirao i radio izvođenje vojne akcije “Sana ’95”, te da je rukovodio operativnom grupom “Sjever”. Zadatak njegove grupe, kako je rekao, bio je da se oslobodi Bosanska Krupa i Jasenica kako bi se ušlo u Sanski Most.

Prema svjedoku, vojna akcija je imala pismenu zapovijest u kojoj je, između ostalog, bilo predviđeno postupanje s ratnim zarobljenicima.

“Međunarodno ratno pravo je definisalo sve za ratne zarobljenike. U pogledu civilnog stanovništva, bilo je da se zaštiti, da se ne dovede u opasnost. Nisam vidio civile, ali čuo sam za njih kasnije. Čuo sam da su ti civili, ako su bili skupljani, spašeni”, pojasnio je on.

Pri ulasku u Bosansku Krupu 18. septembra 1995. godine, prema riječima svjedoka, nije bilo civila ni vojske, a objekti su bili devastirani. Nakon oslobođenja, prema svjedoku, u Jasenici također nije bilo nikoga. Kako je rekao, policajci u Jasenici su bili njegova snaga za kontrolu tog terena, odnosno planine Grmeč. Naveo je da je vidio optuženog Samira Šabića koji mu je djelovao “mlado i pametno”.

Tužilaštvo BiH tereti Jadranka Šarana, Samira Šabića i Zijada Kadića za ubistva i nečovječno postupanje prema stanovništvu srpske i hrvatske nacionalnosti na području Bosanske Krupe. Prema optužnici, Šaran je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Bosanskoj Krupi, Šabić komandir Policijskog odjeljenja u Jasenici, a Kadić policajac. Šaran je optužen i za neopravdano odgađanje povratka ratnih zarobljenika.

Aleksandar Mrenjica, bivši načelnik operativnog odjeljenja Petog korpusa ABiH je izjavio da je napisao zapovijest i grafički prikazao vojnu akciju “Sana ‘95”, čiji je cilj bio osloboditi zonu odgovornosti njegovog korpusa. Naveo je da je u zapovijedi predviđeno pitanje ratnih zarobljenika i civila. Kako je rekao, do njega nisu dolazili podaci o civilima.

Mrenjica je izjavio da je u Jesenicu došao krajem 1995. godine, kada je formirano istureno komandno mjesto. Opisao je da je tada saznao da je na tom području policijski punkt i da je Šabića upoznao 1. januara 1996.

Svjedok Muhamed Žunić je ispričao da je u septembru 1995. bio pomoćnik komadanta za bezbjednost 503. brigade ABiH. On je također naveo da je učestvovao u akciji “Sana ‘95”, te da je u naredbi za izvođenje bilo upustvo za ratne zarobljenike i civile.

“Zatečenih zarobljenika i civila je bilo na tom području. To su bili ljudi koji su sticajem okolnosti ostali. Oko deset do 20 na području Bosanske Krupe. Civili koje smo našli predali smo ih civilnim vlastima, Policijskoj stanici Jesenica”, naveo je on.

Suđenje se nastavlja 6. decembra.

 

 

Emina Dizdarević Tahmiščija