Članak

Radončić i ostali: Zaštita privatnosti optuženih

11. Oktobra 2017.17:17
U nastavku suđenja Fahrudinu Radončiću, Bakiru Dautbašiću i Bilseni Šahman za ometanje rada pravosuđa, Tužilaštvo BiH je uložilo nalaze vještačenja mobitela koji su oduzeti od optuženih.

Tužiteljica Elvira Stanojlović je predočila naredbu za vještačenje mobitela Dautbašić i Šahman koja je upućena Federalnoj upravi policije (FUP), pojasnivši da je u nalazu naznačeno da nije izvršeno vještačenje laptopa i procesne jedinice koji su od njih oduzeti zbog softverskih nedostataka.

Uložila je tužiteljica mobitele i CD s originalnim sadržajem, pojasnivši da je prilikom iznošenja nalaza korišten redigovani tekst koji se tiče presretnutih SMS poruka.

“Redigovani tekst se odnosio na dio SMS i viber poruka u mobitelu koji je oduzet od Dautbašića, ali iste poruke nisu korištene s mobitela Šahmanove jer se radi o istom sadržaju”, dodala je tužiteljica.

Odbrana optuženih je podsjetila na raniji nalog Sudskog vijeća da Tužilaštvo rediguje sadržaj koji se odnosi na privatnu komunikaciju, naglasivši da ulaganje originalnog CD-a predstavlja povredu privatnosti optuženih. Tužiteljica je odgovorila da je to neophodno samo kako bi Sud imao uvid u autentičnost.

Uložen je i mobitel optuženog Radončića, kao i nalaz vještačenja.

Odbrana je prigovorila i na zakonitost dokaza, uz obrazloženje da naredba za vještačenje sadrži pretres sadržaja telefona koju samo može izdati Sud ako ima dovoljno elemenata za osnovanu sumnju.

“U nalazu nema mišljenja, a Adnan Bešlić nije vještak, već stručno lice uz čiju pomoć se može vršiti pretresanje mobitela uz prisustvo optuženih i dva svjedoka, što se u konkretnom slučaju nije dogodilo”, rekla je Dautbašićeva braniteljica Tatjana Savić.

Radončić je kazao da Sud bi morao voditi računa o zaštiti njegove privatnosti jer neko za pet godina može doći do sadržaja CD-a i zloupotrebljavati ga u propagandne svrhe.

Optužnica tereti Radončića da je naredio izvršenje pritiska na Azru Sarić da lažno svjedoči u postupku protiv Nasera Kelmendija na Kosovu, dok su izvršioci bili Šahman i Dautbašić. Na teret je Radončiću stavljeno i da je, u dogovoru s Dautbašićem, nastojao od Zijada Hadžijahića, uposlenika Ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u BiH, saznati da li je u vezi s pritiskom na svjedokinju Sarić otvorena istraga i, ako jeste, da pokuša uticati da se zatvori.

Tužilaštvo je prezentovalo naredbe za vještačenja digitalnih snimača iz “Avaz Twist Towera”, procesne jedinice koja je oduzeta od Radončića, te laptopa iz njegove vikendice. S tim da je tužiteljica naglasila da rezultata tih vještačenja nema u optužnici, jer su nalazi dostavljeni nakon njenog podizanja.

Branioci optuženih su naglasili da Sud može samo prihvatiti dokaze koji su izvedeni u sudnici, te podsjetili da su predmeti oduzeti 25. januara 2016., a naredba za vještačenja izdata 2. februara, a tri dana poslije podignuta optužnica, kao i da u ovom slučaju nema “dužne pažnje” po kojoj Tužilaštvo treba da postupa.

Nastavak suđenja je planiran za 25. oktobar.

Haris Rovčanin