Članak

Radić i ostali: Zona odgovornosti Prve bojne

18. Aprila 2008.00:00
Svjedok Odbrane govorio o zoni odgovornosti Prve bjelopoljske bojne HVO-a, kojom je, kako se navodi u optužnici, u julu 1993. godine zapovijedao optuženi Marko Radić.

This post is also available in: English

Karlo Marić, svjedok Odbrane prvooptuženog Marka Radića, u nastavku suđenja za zločine počinjene u Vojnom kod Mostara govorio je o zoni odgovornosti Prve bjelopoljske bojne Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

“Domog zarobljavanja 10. maja 1993. godine, odgovornost Prve bojne HVO-a bila jeod magistralnog puta Mostar – Sarajevo prema Bijelom Polju, oko 20 kilometara zračne linije”, kazao je Marić, dodavši da je u to vrijeme bio zapovjednik samostalne satnije Drežnica, koja je kasnije postala sastavni dio Prve bojne HVO-a.

Marića je zarobila Armija BiH te je odveden u Grabovicu, gdje je duže vrijeme zadržan u pritvoru.
Prema optužnici Tužilaštva BiH, Radić je bio zapovjednik Prve bjelopoljske bojne HVO-a u junu 1993. godine, kada su Bošnjaci – muškarci, žene i djeca – bili zatvoreni u logoru Vojno kod Mostara.

Za dešavanja u logoru Vojno, gdje su zarobljenici maltretirani, premlaćivani, ubijani i odvođeni na prisilne radove, Tužilaštvo BiH tereti, uz Radića, i Dragana Šunjića, Damira Brekala i Mirka Vračevića.

Marić je tokom direktnog ispitivanja ispričao da je 10. maja 1993. godine Armija BiH napala selo Grabovica, prilikom čega je oko 20 civila Hrvata zarobljeno, a dva vojnika HVO-a su smrtno stradala.

Marić je u zarobljeništvu ostao devet mjeseci i 20 dana, da bi se po izlasku, “nakon kraćeg oporavka”, priključio 81. domobranskoj pukovniji “Mate Pavlović”, koja je oformljena nakon prestanka sukoba Armije BiH i HVO-a.

“Pavlovića sam poznavao od ranije, nekoliko puta je dolazio u Grabovicu i davao nam savjete  oko odbrane jer je bio rezervni oficir bivše Jugoslavenske narodne armije (JNA)”, kazao je svjedok.

Prije početka suđenja, Slavko Ašćerić, advokat optuženog Brekala, obratio se Sudskom vijeću govoreći da se njegov branjenik žali na bolove u nogama i glavi.

“Rekao mi je da već mjesec i pol ne izlazi u šetnju koja je pritvorenicima dozvoljena. Koče mu se noge i ne može bez pomoći drugih otići u toalet”, kazao je Ašćerić, zatraživši da se njegovom branjeniku omogući da dobije kolica i neuropsihijatrijsko vještačenje.

I Brekalo se obratio Sudu govoreći da se nekoliko puta žalio pritvorskom ljekaru, ali mu on “samo daje tablete”.

Sudsko vijeće je odlučilo da će razgovarati sa pritvorskim ljekarima i onda donijeti odluku.

Nastavak suđenja zakazan je za 24. april 2008. godine.

This post is also available in: English