Članak

Prevencija maloljetničkog kriminala u osnovnim školama

28. Aprila 2017.14:38
Vlada Kantona Sarajevo usvojila je plan za borbu protiv maloljetničkog kriminala koji predviđa preventivne programe za djecu u osnovnim školama, kao i obuku nastavnika i policije za rad s maloljetnicima u riziku od prestupničkog ponašanja.

Akcioni plan za prevenciju maloljetničkog prestupništva i rad s maloljetnicima u kontaktu s pravosudnim sistemom u Kantonu Sarajevo 2017.–2019. godine usvojen je na prijedlog Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice.

Kako su iz ministarstva kazali Balkanskoj istraživačkoj mreži Bosne i Hercegovine (BIRN BiH), Akcioni plan će “targetirati” djecu još u osnovnoj školi, kako bi se smanjio rizik od prestupništva.

“Posebna pažnja posvećena je aktivnostima ‘spuštanja prevencije u osnovne škole’. S tim u vezi predviđa se izrada instrumenta i mehanizma koji bi omogućio ranu identifikaciju djece u riziku od prestupničkog ponašanja kroz primjenu Programa prepoznavanja i zaštite djece od faktora rizika”, kažu u ministarstvu.

Nakon izrade tog instrumenta, dodaju u ministarstvu, pristupilo bi se obuci nastavnika i stručnih službi odabranih osnovnih i srednjih škola za primjenu “Matrice za identifikaciju djece u riziku od prestupničkog ponašanja”.

Značajan dio Akcionog plana posvećen je prevenciji, kako kažu, sve prisutnijeg nasilja nad djecom i među djecom putem interneta. S tim u vezi, kako se navodi, bit će razmotren prijedlog da se prevencija ove problematike integrira u nastavni plan i program za predmet Informatika od petog do devetog razreda osnovne škole.

Aktivnosti koje se odnose na policiju predviđaju izricanje mjere “policijsko upozorenje”, od koje se očekuje da uspostavi red u samom korijenu problema.

“Po prvi put imat ćemo formalnu preventivnu djelatnost policije kroz izricanje mjere ‘policijskog upozorenja’ za maloljetnike koji prvi put izvrše neko lakše krivično djelo”, pojašnjavaju u ministarstvu.

Akcionim planom predviđena je i mjera koja treba ohrabriti tužilaštvo da izriče odgojne preporuke, kao i uspostava dnevnog centra za djecu u riziku i u sukobu sa zakonom na području Sarajeva, gdje bi se radili individualni i grupni planovi, te različiti vidovi okupacionih terapija.

U Akcionom planu se navodi da u zadnjih desetak godina, mali broj maloljetnika čini “veći broj krivičnih djela”. “To jasno pokazuje da postoji problem recidivizma koji je bio i osnovna hipoteza za izradu Zakona o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku”, tvrde u ministarstvu.

Prema statističkim podacima Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Kantona Sarajevo, u 2016. su prijavljena 74 maloljetnika za izvršenje 145 krivičnih djela. U poređenju s 2015. godinom, u manjoj mjeri je povećan broj i djela i maloljetnika koji su prijavljeni za djela. Najbrojnija u 2016. su bila razbojništva, kojih je bilo 51, i 26 teških krađa, dok je u istom periodu jedna maloljetna osoba dovedena u vezu s pokušajem ubistva.

U februaru ove godine su tužilaštvu podneseni izvještaji protiv četiri maloljetnika zbog sumnje da su izvršili dva krivična djela, a u martu je prijavljeno šest maloljetnika zbog sedam djela.

Kada su u pitanju maloljetnički postupci, Kantonalno tužilaštvo Sarajevo je u 2016. u 15 predmeta podnijelo prijedlog za izricanje zavodske odgojne mjere, u dva predmeta je predloženo izricanje kazne maloljetničkog zatvora, a u jednom je data saglasnost za izricanje policijskog upozorenja. Ukupno u 25 predmeta je obustavljen pripremni postupak.

Haris Rovčanin