Članak

Presuda za izazivanje mržnje i netrpeljivosti 24. maja

17. Maja 2017.17:19
Nakon iznošenja završnih riječi, Sud BiH je zakazao izricanje presude predsjedniku Udruženja porodica nestalih Sarajevsko-romanijske regije Milanu Mandiću i troje uposlenika “Elta” televizije za izazivanje mržnje ili nacionalno-vjerske netrpeljivosti za srijedu, 24. maj. Tužitelj Izet Odobašić u završnoj riječi je rekao da smatra da je Tužilaštvo BiH dokazalo kako je Mandić počinio krivično djelo koje mu optužnica stavlja na teret, čime je posebno uvrijedio žrtve bošnjačke nacionalnosti te minimizirao i negirao zločine presuđene sudovima u Haagu i BiH.

“Utvrđeno je da je optuženi Mandić to uradio svjesno, a što su potvrdili i vještaci. Tužilaštvo BiH se neće protiviti ako se Mandiću i ostalima izrekne i uvjetna sudska sankcija, koja bi bila adekvatna mjera drugima da tako nešto ne čine”, kazao je Odobašić.

Odobašić je zatražio da se kompaniji “Stijena herc” kao vlasniku “Elta” televizije izrekne novčana kazna, ne manja od 50.000 konvertibilnih maraka (KM).

Milanu Mandiću, predsjedniku Udruženja porodica nestalih lica Sarajevsko-romanijske regije, sudi se zajedno s uposlenicima “Elta” televizije, Dejanom Rakitom, Marijanom Savić i Mirom Kostović. Optuženo je i preduzeće “Stijena herc”. Tužilaštvo BiH optužilo ih je za izazivanje nacionalne, rasne ili vjerske mržnje zbog izjave iz 2014. godine, kada je, između ostalog, rečeno da je masakr Bošnjaka iz Srebrenice počinjen od snaga bosanskih Srba bio “pravedna osveta”.

Mandićev advokat Dragiša Jokić zatražio je oslobađajuću presudu ističući da je optužnica nepotpuna.

“U optužnici nema objašnjenja međunacionalnih odnosa u BiH, a to je Tužilaštvo BiH trebalo uvesti u činjenični supstrat optužnice, kako bi Sud BiH mogao utvrditi šta je bio umišljaj optuženog. Izjava Mandića nema nijedan element govora mržnje, čak ni prema definiciji Vijeća Evrope”, rekao je Jokić.

Vlado Adamović, advokat ostalih optuženih, također je od Suda BiH zatražio oslobađajuću presudu, navodeći da je optužnica “traljava”.

“Tužilaštvo nije izvelo nijedan dokaz da u BiH postoje nacionalna mržnja i netrpeljivost. Dakle, ako nešto ne postoji, ne može se raspirivati, a što se Mandiću i ostalima stavlja na teret. Optužene novinare Tužilaštvo je okarakterisalo kao pojedince koji su prekršili kodeks, a da nijedan dokaz za to nije ponudilo. Zašto, ako su pogriješili, nije reagovala Regulatorna agencija za komunikacije, nego je podignuta optužnica”, kazao je Adamović.

Izricanje presude zakazano je za 24. maj.

Admir Muslimović