Članak

Presuda Neđi Samardžiću 13. decembra

8. Decembra 2006.00:00
Pred Apelacionim vijećem Tužilaštvo i Odbrana iznijeli su završne riječi čime je okončan obnovljeni pretres.

This post is also available in: English

Na kraju obnovljenog postupka protiv Neđe Samardžića Tužilaštvo je još jednom zatražilo dugotrajnu zatvorsku kaznu, a Odbrana je da njihov branjenik bude oslobođen. Odluka Suda će biti saopštena 13. decembra.

Prvostepenom presudom, koja je donešena početkom aprila ove godine,Samardžić je osuđen na 13 godina i četiri mjeseca zatvora zbog zločinapočinjenih na području Foče.

Apelaciono vijeće je početkom oktobra donijelo odluku da se obnovi pretres nakon što su obje strane u postupku uložili žalbe.

Na osnovu žalbi, Apelaciono vijeće je zaključilo da u toku prvostepenog postupka «činjenično stanje nije pravilno utvrđeno».
U toku obnovljenog postupka, koji je počeo 22.novembra, Vijeće je ponovo saslušalo izjave većine svjedoka koje su ili pročitane ili su saslušani audio zapisi, te je izvrši uvid u pisane dokumente.
U završnim riječima, Tužilaštvo BiH je obrazložilo navode optužnice kojom Neđu Samardžića terete za zločin protiv čovječnosti počinjen na području općine Foča tokom 1992.i 1993. godine.

Terete ga da je, kao pripadnikVojske Republike Srpske, učestvovao u širokom i sistematskog napada protiv civila Bošnjaka na području općine Foča u periodu od aprila 1992.do marta 1993. godine. Samardžić je optužen da je vršio prisilna preseljavanja stanovništva, ubistva, te činio druga nečovječna djela.

Pored ostalog, Samardžić je optužen da je bio jedna od osoba koje su kontrolisale zloglasni logor za žene u Miljevini, Karaman kuća, gdje je više djevojčica i maloljetnica držano u seksualnom robstvu duže vrijeme.

«Optuženi je svojim radnjama izvršio silovanja nad maloljetnim djevojčicama, te drugim ženama, što je ostavilo teške psihičke posljedice njegovim žrtvama», rekao je tužilac Behaija Krnjić.

Prvostepeno vijeće je saslušalo, a Apelaciono to uradilo ponovo, izjave niza svjedokinja koje su govorile odešavanjima u Karaman kući u kojoj su zatočenice, prema riječima jedne od svjedokinja, bile tretirane kao stvari.

Među žrtavama u Karaman kući je bila i jedna 12 godišnja djevojčica koja je u trenutku kada je dovedena imala sa sobom lutkice. O njenoj sudbini se do danas ništa ne zna.

Tužilac Behaija Krnjić smatra da su svjedoci u toku procesa na «jasan i nedvosmislen način» utvrdili učešće optuženog Neđe Samardžića u događajima na području Foče, koji mu se stavljajuna teret.

Pored ostalog optužen je za učešće u premlaćivanju grupe civila koji su dovezeni autobusom pred Policijsku stanicu u Miljevini u augustu 1992. godine, a potom odveženi u pravcu rudnika Miljevina gdje su ubijeni. Posmrtni ostaci 13 osoba pronađeni su u masovnoj grobnici Šljivovica u oktobru 2001.godine, dok se za ostalima još uvijek traga.

Optuženom se stavlja na teret i odvođenje tri muškarca, čija sudbina je nepoznata, porodice Grbo u junu 1992.godine iz sela Rataj, te odvođenje i fizičkom maltretiranju Šućrije Softića iz istog sela.

Optuženog Tužilaštvo tereti i za progon civila iz Miljevina 3. septembra 1992.godine. Civili su autobusima prebačeni do sportske dvorane Partizan u Foči, a potom na teritoriju koju je kontrolirala Armija BiH.

«Svi svjedoci su jasno i decidnonaveli na koji način su morali napustiti Miljevinu te da je optuženi učestvovao u njihovom progonu», rekao je tužilac Behaija Krnjić.

Tužilaštvo smatra da je jedino kazna dugotrajnog zatvora adekvatna visini počinjenog djela.

Advokat odbrane Slaviša Prodanović je istakao da smatra kako su dokazi koje je ponudilo Tužilaštvo «neuvjerljivi», a iskazi svjedoka «kontradiktorni».

Prodanović je rekao da Tužilaštvo nije uspjelo dokazati da su se događaji za koje je Neđo Samardžić optužen desili, a još manje da ih je on počinio.

«Tužilaštvo van svake razumne sumnje nije dokazalo da je optuženi silovao dvije maloljetnice u Karaman kući,kao ni deportaciju stanovništva iz Miljevine», rekao je advokat Prodanović.

Advokat Prodanović je u završnoj riječi ukazao na veliki pritisak medija na Sud BiH u toku procesa, te izrazio nadu da će sud uspjeti odoliti pritisku.

This post is also available in: English