Članak

Presuda Milanu Todoviću 27. novembra

9. Novembra 2018.13:26
Tokom iznošenja završne riječi, Odbrana Milana Todovića, optuženog za silovanje i seksualno ropstvo u Foči, naglasila je da nisu tačni navodi optužnice da je S-1 bila u seksualnom ropstvu.

Advokat Slaviša Prodanović je istakao da je optuženi negirao da ima veze s jednom tačkom optužnice prema kojoj Tužilaštvo BiH tereti Todovića da je, kao pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), jednu žensku osobu “kupio” od drugih vojnika i silovao je u oktobru 1992., da bi je od decembra iste godine pa do 5. marta 1993. prisilio na seksualno ropstvo, držeći je zatvorenu u nehumanim uslovima, i pri tome ju je fizički i seksualno zlostavljao.

Govoreći o drugoj tački optužnice, Prodanović je kazao da optuženi nije osporavao da je oštećena nekoliko mjeseci u određenom periodu bila kod njega.

“Nisu tačni navodi optužnice da je oštećena bila u seksualnom ropstvu”, rekao je Prodanović, dodavši da nije tačno da je garsonjera bila prazna i da je Todović oštećenu držao u nehumanim uslovima.

Prema pojašnjenju Odbrane, neki svjedoci su potvrdili da optuženi nije zaključavao S-1 kada je odlazio u obućarsku radnju.

Prodanović je naglasio da nije bilo hrane u dovoljnim količinama, ali da optuženi nije zabranjivao S-1 da bilo šta uzme kada je bilo hrane. Istakao je i da u zimskom periodu nije bilo ogrjeva, te “kako je bilo optuženom, tako je bilo i oštećenoj”.

Odbrana je kazala da je oštećena bila mlada i lijepa kad ju je izvjesni Dragan Stanković predao.

“Optuženi se zaljubio. Nije ranije imao iskustva s djevojkama i nije znao da se ponaša”, rekao je Prodanović, dodavši da je optuženi, u izjavi koju je dao, kazao da je “nudio oštećenoj da se ožene i idu na selo”.

Svjedok Radoman Fundup je, prema Odbrani, posvjedočio da mu je optuženi rekao da se oženio Bošnjakinjom. U novembru 2016. Fundup je pravosnažno oslobođen optužbi za zlostavljanje civila i ubistva počinjena u Foči 1992. godine.

Prodanović je naglasio da se ovaj predmet razlikuje od nekoliko sličnih u kojima također postupa kao branilac, pojasnivši da je optuženi izrazio kajanje i predložio da se napravi sporazum s Tužilaštvom. Dogovor nije postignut, kazao je, jer je oštećena tražila 40.000 KM, “koje optuženi nikad neće imati”.

Odbrana je posebno istakla kako smatra da se u ovom predmetu ima primijeniti kazneni zakon bivše Jugoslavije koji je važio u to vrijeme, i koji je blaži po počinioca.

Uz primjenu ovog zakona, naglasio je Prodanović, “ima mjesta ublažavanju kazne ispod zakonskog minimuma”.

Na ovom ročištu završnu riječ je iznio i punomoćnik oštećene Goran Rokvić iz Ministarstva pravde BiH, koji je rekao kako vjeruje da je nesporno dokazana krivična odgovornost Todovića.

Rokvić je zatražio da optuženi na ime nematerijalne štete isplati oštećenoj 40.000 KM ukoliko ga Sud BiH oglasi krivim.

Izricanje presude zakazano je za 27. novembar.

Lamija Grebo