Članak

Potaknuti saradnju radi bržeg procesuiranja ratnih zločina

23. Maja 2013.00:00
Sa ciljem bržeg i efikasnijeg procesuiranja predmeta ratnih zločina, Misija OSCE-a organizovala je u Vitezu sastanak predstavnika civilnog društva i udruženja koja okupljaju žrtve ratnih zločina sa predstavnicima pravosuđa iz Srednjobosanskog i Zeničko-do

This post is also available in: English

bojskog kantona.

Poticanjem saradnje i razumijevanja između organizacija civilnog društva, institucija koje pružaju pomoć svjedocima, tužilaštava i sudova, u Misiji OSCE-a žele ubrzati procesuiranje predmeta ratnih zločina.

Prema strategiji za procesuiranje ratnih zločina, postoji obaveza da se najteži predmeti završe u roku od sedam, a ostali u roku od 15 godina.

“Mi se već polako približavamo završetku ovih rokova i za jednu i za drugu kategoriju predmeta, a svjedočimo činjenici da veliki broj predmeta još uvijek nije procesuiran i nalazi se u tužilaštvima u fazi istrage ili na sudovima. Po nama, jedan od ključnih razloga zašto se predmeti ratnih zločina ne procesuiraju efikasno je uloga svjedoka. Znači, nespremnost ili strah svjedoka da učestvuju u procesuiranju ovih krivičnih dijela”, kazala je Amra Hamidović, pravna savjetnica u Uredu OSCE-a u Tuzli.

U BiH je od 2004. do marta 2013. riješeno oko 214 predmeta ratnih zločina u kojima je 235 osoba osuđeno na  2.262 godine zatvora. Pred pravosudnim institucijama u BiH 1.315 predmeta čeka na procesuiranje. Predstavnici udruženja koja okupljaju žrtve zločina i tortura nisu zadovoljni dinamikom procesuiranja ratnih zločina u BiH.

“Budući da nas najčešće pitaju koliko nas ima, i kako je to najveći problem oko neusvajanja zakona, rekao sam im da, ukoliko budu čekali još deset godina, prebrojavat će nas po grobovima, a imena popisivati sa nadgrobnih spomenika”, kazao je Anđelko Kvesić, predsjednik Hrvatske udruge logoraša domovinskog rata Srednjobosanskog kantona.

Ni u Savezu udruženja logoraša Srednjobosanskog kantona nisu zadovoljni implementacijom Strategije procesuiranja ratnih zločina na područiju Srednjobosanskog kantona.

“Organi koji su zaduženi za procesuiranje ratnih zločina trebali su malo više uzeti u obzir izjave žrtava kada su izišle iz logora, a ne izjave uzete 20 godina po završetku rata”, mišljenja je Redžo Isić, predsjednik Saveza.

U Kantonalnom tužilaštvu Travnik na predmetima ratnih zločina trenutno radi samo jedan tužilac i u toku je formiranje odjela za ratne zločine.

“Trenutno je raspisan konkurs za tri tužitelja. Imamo negdje oko 80 predmeta ratnih zločina. Dijelom su nam dodjeljeni na nadležnost iz Suda BiH, a dijelom su to predmeti urađeni od strane naših ovlaštenih službenih lica”, kazala nam Sanja Hodžić, zamjenica glavnog kantonalnog tužioca Srednjobosanskog kantona i tužiteljica za ratne zločine, naglašavajući kako je problem doći do svjedoka.

Kenan Kavazović


This post is also available in: English