Članak

Postupci protiv Ismeta Hamzića i ostalih spojeni u jedan predmet

9. Oktobra 2018.14:03
Kantonalni sud u Sarajevu donio je rješenje kojim se postupak protiv Ismeta Hamzića i ostalih za nezakonitu uknjižbu nekretnina spaja u jedan predmet s novim postupkom koji optužene tereti za slična krivična djela.

Tužiteljica Sabina Sarajlija je pročitala novu optužnicu od 12 tačaka koja advokata Hamzića tereti da je od 2010. do 2016. organizovao grupu kojoj su pristupili sutkinja Općinskog suda Milena Rajić, uposlenici suda Tanja Jović, Zaim Spahović i Pero Vuković te uposlenica Kantonalnog suda Mirsada Alić, što je za posljedicu imalo izdejstvovanje nezakonitih presuda za knjiženje imovine.

Hamzić se, kako stoji u optužnici, dogovorio s Vukovićem, koji je trebao da pronalazi zainteresovane osobe, i Alić, koja je sačinjavala tužbe u kojima su navedene fiktivne adrese, da daju Jović po 1.000 maraka kako bi preusmjerila predmete, dok se sutkinja Rajić tereti da je nezakonito donosila presude zbog propuštanja i priznanja u korist njegovih stranaka, a Spahović da je krivotvorio dokumente.

Prvobitna optužnica Hamzića tereti da je od 2013. do 2016. godine organizovao grupu koja je nelegalnim radnjama izdejstvovala 46 nezakonitih presuda u sarajevskom Općinskom sudu, a pored Rajić, Jović, Alić, Spahovića i Vukovića optužnica tereti uposlenika Općinskog suda Muamera Pitu i advokaticu Saminu Skopak.

Optuženi su se izjasnili da su razumjeli optužnicu, osim Jović, koja je napomenula da su joj se u jednoj od tačaka na teret stavili predmeti iz 2014. iz ranijeg optužnog akta.

“Jedino je meni na teret stavljen iznos pribavljene koristi, nema logike”, dodala je optužena.

Tužiteljica Sarajlija je u uvodnoj riječi istakla da će se saslušanjem svjedoka, među kojima su i tuženi i tužitelji iz postupka, kao i onih s neposrednim saznanjima, i vještaka, steći uvjerenje da su počinjena djela iz optužnice.

“Materijalni dokazi iz ‘Pošte Republike Srpske’ i općinskih organa iz Istočnog Sarajeva će pokazati da adrese navedene u dokumentima ne postoje, da su fiktivne, a pokazat će koji brojevi u njima postoje i kada su ulice dobile imena. Također, sudski spisi će pokazati koje su radnje poduzimane”, navela je tužiteljica.

Odbrane su iskoristile pravo da ne iznose uvodnu riječ, osim optuženog Hamzića, koji se pridružio prijedlogu za saslušanje svjedoka Tužilaštva i rekao da mu se stavlja na teret da je organizovao grupu za predmete koji nisu njegovi.

“Više od polovine ovih predmeta nisu moji. Za neke prvi put čujem”, dodao je Hamzić.

Nakon toga je saslušan svjedok Tužilaštva Ljubomir Božić, koji je ispričao da je preko Gorana Lalovića prodao zemlju koja je ostavština njegove majke a koja je ranije u Sudu na Sokocu upisana na njegovo ime jer su je se ostali nasljednici odrekli u njegovu korist.

“Angažovao sam Lalovića da se bavi prodajom zemlje, jer nisam imao vremena zbog posla. Dva puta je s nama sjedio Pero Vuković, ali s njim nisam vodio razgovor. Lalović je nekoj firmi prodao zemljište i predao mi je ugovor ovjeren kod notara”, kazao je svjedok.

Potom je tužiteljica svjedoku predočila iskaz iz istrage u kojem je rekao da mu nije poznato na koji su način Vuković i Lalović pronašli kupce za zemlju i da su uzeli procenat, a Božić je kazao da mu nije poznato da je optuženi radio na njegovom predmetu i da s njim uopšte nije imao kontakata.

Svjedoku su predočeni tužba s njegovim potpisom i odgovor na isti akt, ali je Božić ustvrdio da se na dokumentu ne nalazi njegov potpis, ni da je predao ikakvu tužbu niti dobio odgovor na istu.

Potvrdio je da su njegove tetke, čija se imena nalaze na dokumentima, umrle, kao i jedan od rođaka, dok drugi živi van BiH, kao i da su se srodnici odrekli zemlje u ime njegove majke.

“Nije bilo osnova za podizanje bilo kakve tužbe za zemljište koje je u mom vlasništvu”, rekao je svjedok.

Nastavak suđenja je 23. oktobra.

Haris Rovčanin