Članak

Policijski dokumenti kao dokazi Tužilaštva

28. Novembra 2014.00:00
Na suđenju za zločine počinjene na području Kladnja, Tužilaštvo BiH je kao materijalne dokaze uvrstilo u sudski spis policijske dokumente o privođenju osoba srpske nacionalnosti.

This post is also available in: English

Tužilac Dragan Čorlija je kao dokaz priložio sveske policijske stanice Stupari (općina Kladanj) iz 1992. i 1993. i kazao da je u njima “vidljivo da su policajci stanice privodili osobe srpske nacionalnosti”.

Privedene osobe, prema riječima Čorlije, pritvarane su u osnovnu školu u Stuparima, a zatim premještene u obližnje zgrade u kojima su ranije živjeli učitelji.

Tužilac Čorlija je rekao kako dokazi pokazuju da je u smjeni bilo nekoliko policajaca koji su čuvali zatvorene osobe srpske nacionalnosti. Iz policijskog izvještaja iz 26. februara 1993. godine, kako je kazao Čorlija, vidljivo je da je optuženi Nedžad Hodžić spriječio nasrtaj jedne osobe da uđe u učiteljske zgrade.

“Ovim potvrđujemo da nije neko svakodnevno ugrožavao bezbjednost civila, kako to Odbrana želi predstaviti”, dodao je tužilac.

Zajedno sa Hodžićem, za zločine na području Kladnja se sudi Safetu Mujčinoviću, Selmanu Busnovu, Zijadu Hamziću, Nusretu Muhiću, Ramizu Haliloviću, Osmanu Gogiću i Kahri Vejzoviću, bivšim pripadnicima civilne i vojne policije, te Teritorijalne odbrane.

Optuženi su za nezakonito zatvaranje srpskih civila u zgrade učitelja u Stuparima, kao i da su ih premlaćivali i prema njima nečovječno postupali.

Ulaganje materijalnih dokaza nastavlja se na suđenju zakazanom za 5. decembar.

Amer Jahić


This post is also available in: English