Članak

Podnijet zahtjev za reviziju presude BiH protiv Srbije

23. Februara 2017.15:41
Pravni tim Bosne i Hercegovine na čelu sa agentom Sakibom Sofićem podnio je Međunarodnom sudu pravde (ICJ) u Haagu zahtjev za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije a u vezi njene uloge u genocidu tokom proteklog rata.

Prijedlog je podnijet dan prije isteka roka od donošenja presude 26. februara 2007. godine. Nakon uvođenja u sudski registar revizija će biti upućena Srbiji kako bi se izjasnili, a onda će BiH imati mogućnost da odgovori.

Prije podnošenja zahtjeva prekinuta je vandredna sjednica Predsjedništva BiH na kojoj se trebalo raspravljati o podnošenju zahtjeva za reviziju presude.

Mladen Ivanić, predsjedavajući Predsjedništva BiH, kazao je da je Izetbegović napustio sjednicu jer nije htio da se izjašnjava o tome da li će BiH podnijeti zahtjev.

„Sjednicu je napustio i Čović koji nije želio da doprinese razjedinjavaju. Sjednica Predsjedništva je prekinuta i nije donesena odluka o podnošenju revizije“, kazao je Ivanić, dodavši da je ova vandredna sjednica Predsjedništva BiH bila mogućnost da se doprinese da se odlučivanje vrati u BiH institucije.

Bakir Izetbegović, bošnjački član Predsjedništva BiH, također je održao konferenciju za novinare i kazao da je revizija pokrenuta.

„Optužen sam za izazivanje krize a izazivaju je oni koji su izvršili agresiju, zločine, rehabilitirali ratne zločince, nazivaju studentske domove po zlocincima… Revizija je pokrenuta s ciljem utvrđivanja istine“, kazao je Izetbegović.

Odluka o pokretanju prijedloga za reviziju tužbe donesena je 17. februara na sastanku koji je održan u sarajevskoj Vijećnici, a na kojem su prisustovali predstavnici vlasti, udruženja žrtava, akademici, pravnici i tako dalje.

Sastanak je organizirao Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog humanitarnog prava Univerziteta u Sarajevu sa Fondaciom „Pravda za BiH“, a pod Izetbegovićevim pokroviteljstvom.

BiH je podnijela tužbu protiv Savezne Republike Jugoslavije (Srbije i Crne Gore) Međunarodnom sudu pravde u Haagu 1993. godine.

Međunarodni sud pravde je oslobodio Srbiju krivice za izvršenje, pomaganje i podsticanje genocida počinjenog u BiH tokom rata od 1992. do 1995. godine.

Sud u Haagu je zaključio da su zločini koji su počinjeni u BiH tokom rata bili brojni i široko rasprostranjeni, ali da se nije desio genocid, osim u Srebrenici. Presudom je utvrđeno da je Srbija kriva što nije spriječila genocid u Srebrenici.

Deset godina kasnije postoji mogućnost podnošenja zahtjeva za reviziju presude ukoliko su se u međuvremenu pojavili dokazi koji nisu bili predmet suđenja.

U medijima u BiH pojavile su se razne spekulacije kada je u pitanju podnošenje revizije presude od toga da li pravni agent BiH Sakib Softić može zastupati BiH u reviziji, kao i to da li postoje novi dokazi ili ne.

Politički predstavnici srpskih stranaka koji su zastupnici u Parlamentarnoj skupštini BiH su odbili doći na zakazanu sjednicu. Negodovanje zbog revizije dolazi i od političara iz Srbije.

Erna Mačkić