Članak

Počelo suđenje za međunarodnu trgovinu ljudima

7. Novembra 2018.16:42
Čitanjem optužnice i uvodnim riječima Tužilaštva i Odbrana počelo je suđenje Elvisu Salčinoviću i još sedam osoba koje se terete za organizovani kriminal, međunarodnu trgovinu ljudima i druga djela.

U optužnici koju je pročitala tužiteljica Diana Kajmaković je navedeno da je Elvis Salčinović od 2012. do 2015. organizovao i rukovodio grupom radi pribavljanja protivpravne imovinske koristi, a kojoj su pristupili Denis i Toni Hamidović, Vehbija Salčinović, Luka Hrustić, Kenan Frndić, Nedeljko Dakić i Božidar Trišić.

Prema navodima optužnice, grupa je vrbovala, prevozila u cilju vršenja različitih oblika krađe u Parizu u Francuskoj žene i maloljetne osobe, te su u tu svrhu nabavljali, sačinjavali i posjedovali lažne putne isprave za prelazak državne granice.

“Izvršenjem djela pribavili su imovinsku korist u iznosu od 5,7 miliona maraka, materijalnim dobrima i drugim oblicima koristi te su tim novcem kupovali pokretnu i nepokretnu imovinu, povećavali vrijednost vlastite imovine, trošili na luksuz, a s ciljem ozakonjenja pribavljenog novca”, navela je tužiteljica Kajmaković i pojasnila da je novac u BiH dolazio preko rumunskih posrednika putem novčanih transakcija.

U uvodnoj riječi tužiteljica je napomenula da je Tužilaštvo nekoliko godina u ovom predmetu vodilo istragu, a da je sve krenulo od verbalne note Francuske nakon što je nekoliko država prijavilo različite oblike krađa u Parizu.

“S Francuskom smo u ovom predmetu imali sporazum o zajedničkom radu, jer je u toj zemlji bilo otkriveno osoba od kojih je dosta državljana BiH. Slagali smo ideje, poduzimali radnje, morali smo reagovati brzo i svakodnevno, čime je dijelom izbjegnuta međunarodna pravna pomoć. Daljim radom smo utvrdili priliv novca iz inostranstva u Zenicu. Jedan period ga je primala porodica Hamidović, a drugi osobe koje su u prijateljskim odnosima s njima”, kaže tužiteljica.

Spomenula je i kako je optuženi Trišić kao uposlenik Općine Vlasenica izdavao dokumente na druga imena bez validnih dokaza i dokumentacije za osobe koje su putovale u inostranstvo.

Najavila je tužiteljica da će krivica optuženih biti dokazana saslušanjem 35 svjedoka koji će, prema njenim riječima, opisati način rada grupe, te prezentovanjem posebnih istražnih radnji, ali i saslušanjem vještaka, među kojima su i oni ekonomske struke.

“Optuženi nikad nisu bili zaposleni. U određeno vrijeme je od njih oduzeto 16 skupocjenih vozila zbog prekršaja, odnosno ne plaćanja kazni za iste”, dodala je tužiteljica.

Mirsad Crnovršanin, koji brani Elvisa Salčinovića, rekao je da su u potpunosti nezakonite predistražne radnje Tužilaštva i da nije označeno vrijeme, način i mjesto počinjenja djela.

“Sporazum s Francuskom na koji se Tužilaštvo poziva datira od januara 2015., a u optužnici je navedeno da je grupa organizovana 2012., što je protivno tom aktu. Osporavat ćemo osnovanu sumnju u ovom predmetu jer je došlo do nezakonitog prikupljanja materijalnih dokaza. To su sve dokazi koje su prikupili organi Francuske”, istakao je branilac.

Branilac Senad Dupovac je za Denisa Hamidovića rekao kako nikada nije primio nikakav iznos preko banke te da nema ni pokretne niti nepokretne imovine na sebi, a za drugog branjenika Luku Hrustića je naveo da nikada nikoga nije mogao poslati u inostranstvo.

Ostale Odbrane su iskoristile pravo da u ovoj fazi postupka ne iznose uvodne riječi, osim što su neki od branilaca samo rekli da izneseni navodi Tužilaštva nisu tačni.

Nastavak suđenja je 28. novembra.

 

Haris Rovčanin