Članak

Po dvije optužnice i presude za terorizam

28. Decembra 2018.11:35
Državno tužilaštvo je tokom 2018. godine podiglo dvije optužnice za terorizam, dok je u istom periodu Sud BiH izrekao dvije presude za ista djela, od kojih je jedna pravosnažna.

Trećestepeno vijeće Suda BiH osudilo je Osmana Abdulaziza Kekića na tri godine zatvora zbog pridruživanja stranim formacijama u takozvanoj Islamskoj državi u Siriji.

U presudi je navedeno da je Kekić 20. marta 2015. u citroenu otputovao preko graničnog prelaza Orašje u Tursku, odakle je neutvrđenog dana prešao u Siriju i postao pripadnik terorističke paravojne formacije “Enver Alwaki”, gdje je ostao do 2. oktobra iste godine.

Kekić je prvostepenom presudom oslobođen krivnje, ali je Apelaciono vijeće ukinulo tu odluku i osudilo ga na dvije godine zatvora, da bi mu Trećestepeno vijeće povećalo kaznu na tri godine.

Žalbeno vijeće Suda BiH je osudilo Amira Haskića na godinu i po zatvora zbog planiranja i pokušaja pridruživanja stranim paravojnim formacijama u Siriji i preinačilo prvostepenu presudu kojom je oslobođen izdržavanja kazne.

Haskić je proglašen krivim što je u drugoj polovini 2017. pravio plan i obezbijedio sredstva za pridruživanje paravojnoj formaciji koja djeluje van BiH i ostvarivao putem društvenih mreža kontakte s osobama koje se nalaze na području Sirije.

Prvostepenom presudom je proglašen krivim što je pokušao, ali je dobrovoljno odustao od krivičnog djela, zbog čega ga je Sud oslobodio izdržavanja kazne. U obrazloženju te odluke je navedeno kako je nesporno da je Haskić imao namjeru da se pridruži paravojnoj formaciji u Siriji, ali i da je od te namjere dobrovoljno odustao.

“Bez obzira na ponašanje optuženog tokom čitavog postupka i nepoštivanje Suda, Vijeće je odlučilo da mu dâ zadnju šansu da više ne čini krivična djela i oslobodilo ga kazne, imajući u vidu da se radi o osobi mlađe životne dobi i da nije osuđivan”, rekao je predsjedavajući Sudskog vijeća Izo Tankić.

Žalbeno vijeće je uvažilo žalbu Tužilaštva BiH i preinačilo prvostepenu presudu te Haskića osudilo na godinu i po zatvora.

Tužilaštvo BiH je u proteklih nekoliko godina optužilo ukupno 24 osobe zbog vrbovanja, organizovanja puta i pokušaja odlaska i boravka na sirijskom ratištu, i svi su osuđeni na zatvorske kazne u rasponu od jedne do sedam godina.

Pored Haskića, Državno tužilaštvo je u 2018. podiglo optužnicu protiv Maksima Božića i Edina Hastora, koji se terete za planiranje i pripremanje terorističkog napada na zgrade Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u Sarajevu i Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Tuzlanskog kantona.

Istraga se vodi i protiv Muniba Ahmetspahića, koji je uhapšen krajem novembra na Aerodromu Sarajevo zbog sumnje da je učestvovao u ratu u Siriji, a prema navodima Tužilaštva, tamo je bio u “Al-Nusra Frontu” i ISIL-u, organizacijama koje su Ujedinjene nacije (UN) proglasile terorističkim.

U Republici Srpskoj je u 2018. izrečena prva presuda za terorizam Milanu Macuri, kojem je banjalučki Okružni sud izrekao uslovnu kaznu zbog poruke koju je ostavio na svom Instragram profilu a u kojoj je, između ostalog, naveo da je “idealan materijal za samoubicu”, tražeći da mu neko “pokloni 150 kilograma eksploziva C4 kako bi digao u vazduh ‘Zimzograd’”.

Iako su on i njegov advokat tokom postupka tvrdili da se radilo o šali, Sud je zaključio da je Macura, s ciljem zastrašivanja građana, prijetio izvršenjem teškog djela.

Republičko tužilaštvo je preuzelo istragu protiv Aleksandra Radića, koji se sumnjiči da je u martu 2018. iz ručnog raketnog bacača ispalio raketu na zgradu u Banjoj Luci, i to djelo je kvalifikovalo kao terorizam.

Prvobitno je bio osumnjičen za izazivanje opće opasnosti, odnosno da je iz “zolje” ispalio raketu na zgradu “Agrama” u Banjoj Luci, i istragu je tada vodilo banjalučko Okružno tužilaštvo.

Haris Rovčanin