Članak

Pelemiš i ostali: Odbijanje naređenja

29. Septembra 2010.00:00
Na suđenju za genocid u Srebrenici, svjedok Odbrane prvooptuženog Momira Pelemiša izjavio je da je drugooptuženi Slavko Perić određivao ljude koji će čuvati zarobljene muškarce u Domu kulture u Pilici radi “zaštite sela”.

This post is also available in: English

Slavko Stević, bivši pripadnik Prvog bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), ispričao je kako je odbio izvršiti zadatak čuvanja zarobljenih muškaraca Bošnjaka iz Srebrenice u julu 1995. godine, za koji mu je naređenje izdao drugooptuženi Perić.

“Ja sam bio određen, ali sam odbio. On mi je rekao: ‘Zašto nećeš da ideš, popaliće nam selo?’ Ja sam mu rekao: ‘Nek’ ih čuva ko ih je doveo’”, rekao je Stević.

Pelemiš, bivši zamjenik komandanta Prvog bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), i Perić, bivši pomoćnik komandanta za bezbjednost, optužnicom se terete da su 15. i 16. jula 1995. godine učestvovali u ubistvima oko 1.200 Srebreničana na Vojnoj ekonomiji Branjevo, te za ubistva oko 600 muškaraca u Domu Pilica.

Prema optužnici, Perić je, uz znanje i pod komandom Pelemiša, pronašao i rasporedio vojnike Prvog bataljona da obezbjeđuju područje oko Doma u Pilici, gdje je dovezeno oko 600 zarobljenih Bošnjaka.

On je rekao da je vidio dovođenje zarobljenika ispred Doma kulture u Pilici, ali da su mu vojnici koji su ih doveli bili potpuno nepoznati, te da oni koji su ih odveli iz Doma nisu bili iz Prvog bataljona.

“Bilo je priča da će biti razmijenjeni i mislim da niko nije mogao posumnjati da će se to desiti. Mi iz Lokanja i Pilice smo samo okaljani, nisu ni trebali tu da ih dovode”, rekao je Stević.

Svjedok je dodao da nije vidio da li je neko drugi od vojnika pošao s Perićem prema Domu kulture u Pilici. Članovi Sudskog vijeća upitali su svjedoka zbog čega je smatrao da je selo ugroženo ako su nenaoružani zarobljenici dovedeni u pratnji naoružanih vojnika.

“Ako se dovede 100-200 ljudi, mogu da počnu da bježe, da popale selo, rat je. A u selu su bile samo žene i djeca, muškarci su uglavnom bili po linijama”, naveo je svjedok.

Odgovarajući na pitanja o autoritetu optuženog Pelemiša, Stević je rekao da se za sve pitao komandant Prvog bataljona Milan Stanojević, a da je Pelemiš mogao samo da prenese naredbu.

“Jednom sam odbio da Pelemišu donesem neku ćebad”, rekao je svjedok i dodao da je razlog tome vjerovatno bio što je Pelemiš došao “sa strane”.

I svjedok Borisav Nikolić, bivši pripadnik Prvog bataljona, takođe je opisao kako je jednom odbio Pelemišev prijedlog.

“Naša četa je trebalo da ide na teren na Nišićku visoravan. Pelemiš mi je rekao da je prijedlog bio da vodim vod na Nišiće, ali sam to odbio jer se nisam osjećao ni zdravstveno ni psihički sposoban”, rekao je Nikolić.

Prije odlaska na teren ovaj svjedok je od komšije čuo da su dovedeni zarobljenici, ali kasnije mu Pelemiš ništa nije spominjao kada ga je vidio. Nikolić je rekao da nije čuo ni pucanjavu kada je sutradan ujutro krenuo na Nišiće.

Nastavak suđenja je u utorak, 5. oktobra 2010. godine, kada je predviđeno saslušanje svjedoka Odbrane prvooptuženog.

M.T.

This post is also available in: English