Članak

Osuda bi mogla ugroziti Šešeljevo mjesto u srbijanskoj Skupštini

13. Aprila 2018.10:59
Advokati i nevladine organizacije pozvale su Skupštinu Srbije da obustavi poslanički mandat lidera Radikalne stranke Vojislava Šešelja, jer ga je UN-ov sud u Haagu osudio za ratne zločine.

Srbijanski advokati i nevladine organizacije tvrde da bi Šešelju, koji je osuđen na deset godina zatvora za zločine protiv čovječnosti počinjene u Srbiji, trebalo oduzeti mandat prema zakonu koji nalaže da se poslanički mandat prekida u slučaju da poslanik bude osuđen na kaznu od najmanje šest mjeseci zatvora.

Advokat Katarina Golubović iz Komiteta pravnika za ljudska prava (YUCOM) rekla je da se, prema zakonu, Šešeljev mandat automatski završava, te da nadležni skupštinski odbor za administrativna pitanja mora uvažiti tu činjenicu.

“Nakon toga odbor mora poslati izvještaj Skupštini, koja zaključuje [kraj Šešeljevog mandata]”, kazala je Golubović za Balkansku regionalnu istraživačku mrežu (BIRN).

Srbijanski zakon jasno navodi da se poslanički mandat završava ako poslanik dobije bezuvjetnu zatvorsku kaznu od šest mjeseci ili više.

U srijedu je Mehanizam za međunarodne krivične sudove (MMKS) osudio Šešelja po žalbi za podsticanje zločina nacionalističkim govorima koje je održao u Vojvodini u Srbiji tokom rata 1992. godine.

Međutim, prema zakonu i poslovniku Skuštine, poslanik mora lično predati ostavku Skupštini.

Poziv da se Šešelj ukloni iz Skupštine prvobitno je došao od Inicijative mladih za ljudska prava (YIHR), koja se, između ostalog, bori protiv učešća osuđenih ratnih zločinaca u srbijanskom javnom životu.

“Imajući u vidu da (…) su sve presude Apelacionog vijeća MMKS-a pravno obavezujuće za Srbiju, poslanički mandat Vojislava Šešelja se mora prekinuti”, kazali su iz YIHR-a u saopštenju za štampu.

Predsjednik Advokatske komore Beograda Vladimir Gajić rekao je da Šešelj ispunjava uslove za automatsko otpuštanje iz Narodne skupštine te da je skupštinski odbor obavezan donijeti isti zaključak.

“Naravno, ne trebamo biti naivni, zakoni u Srbiji se ne primjenjuju na sve građane”, napisao je Gajić na Twitteru.

Golubović je upozorio da nije propisana sankcija u slučaju da predsjedavajući spomenutog skupštinskog odbora Aleksandar Martinović ne stavi pitanje Šešeljevog mandata na dnevni red.

Ni Šešelj ni Martinović nisu trenutno bili dostupni za komentar.

Međutim, članovi Srpske radikalne stranke su već odbacili tvrdnje da bi Šešeljev mandat trebao biti okončan.

Poslanik iz reda Radikalne stranke Nemanja Šarović rekao je da ne postoji zakonski razlog za oduzimanje mandata, iako je ponudio samo neodređeno objašnjenje.

“On je slobodan čovjek i kao takav se kandidovao i bio izabran za poslanika”, rekao je Šarović novinarima u srbijanskoj Skupštini, a prenosi novinska agencija Beta.

U međuvremenu predsjednica Izvršnog odbora Radikalne stranke Vjerica Radeta na Twitteru je YIHR nazvala “izdajicama”.

Radetu takođe traži Haški tribunal zbog nepoštivanja suda, nakon što je navodno pokušala podmititi i ucijeniti svjedoke na Šešeljevom suđenju.

Iako je Šešelj osuđen na deset godina zatvora, on neće ići u zatvor na odsluženje kazne zbog godina koje je već proveo u haškom pritvoru nakon što se 2003. godine predao.