Članak

Odlukom Visokog predstavnika smijenjen Dragomir Andan

10. Jula 2007.00:00
Odlukom Visokog predstavnika u BiH smijenjen je zamjenik direktora Policije Republike Srpske, te su naložene smjene još 35 policajaca iz ovog entiteta, kao i oduzimanje pasoša i putnih isprava za ukupno 93 osobe.

This post is also available in: English

Miroslav Lajčak, novi Visoki predstavnik u BiH, saopćio je odluku kojom je naložio smjenu jednog visokog policijskog dužnosnika u Republici Srpskoj, te naredio oduzimanje pasoša i putnih isprava za 93 osobe koje su povezane sa zločinima koji su se prije 12 godina desili nakon pada Srebrenice.

Naredbom Visokog predstavnika, sa funkcije zamjenika direktora Policije RS-a smijenjen je Dragomir Andan. Lajčak je rekao da je ovu mjeru donio nakon razgovora sa glavnom tužiteljicom Haškog tribunala Carlom Del Ponte, koja se trenutno nalazi u BiH.

Prema Lajčakovim riječima, Andan je smijenjen kako bi bio spriječen “da koristi svoj položaj i nastavi djelovati kao član mreže podrške ratnim zločincima”.

Visoki predstavnik je dodao i da očekuje da organi RS-a provedu istragu “povodom raznih krivičnih aktivnosti, uključujući Andanovu ulogu u pružanju podrške osobama koje su optužene za ratni zločin”.

Miroslav Lajčak je također donio odluku kojom se oduzimaju pasoši i putne isprave od 93 osobe povezane bilo sa počinjenjem ratnih zločina, bilo sa sudjelovanjem u mrežama pomoći haškim bjeguncima.

“Spomenute 93 osobe predmet su istraga koje je nedavno pokrenuo tužilac BiH. Većina istraga odnosi se na ljude koji se nalaze na takozvanoj ‘srebreničkoj listi’”, pojasnio je Lajčak, dodavši da je 35 osoba uposleno u Policiji Republike Srpske i da su svi danas suspendovani sa dužnosti.

Neki od suspendovanih policajaca, pojasnio je Lajčak, svjedočili su na suđenjima u slučajevima ratnih zločina koja su u toku, te postoji “razlog za vjerovanje da su neki od njih namjerno davali lažna svjedočenja”, što će biti istraženo.

Visoki predstavnik je također donio niz odluka kojima će biti izvršene izmjene i dopune nekoliko zakona na državnom nivou.

Tako je donio izmjene i dopune Zakona o putnim ispravama BiH i Zakona o ličnoj karti kojima se omogućava njihovo oduzimanje, odnosno, kako je pojašnjeno, “u hitnim slučajevima ovo se može učiniti odmah nakon što je istraga pokrenuta”.

Izmjene i dopune bit će unesene i u Zakon o krivičnom postupku BiH, a time će se omogućiti da dokazi koje prikupe specijalni istražioci Tužilaštva budu prihvatljivi na sudu.

“To trenutno nije moguće budući da je prihvatljiv samo dokazni materijal koji prikupe određeni organi policije i tužilaštva”, pojasnio je Lajčak, uz objašnjenje da je ovakva mjera “neophodna kako bi se omogućilo da specijalizirani međunarodni istražioci pomognu u istrazi o dešavanjima u Srebrenici”.

Promijenjen je i Zakon o izvršenju krivičnih sankcija BiH. Izmjenama se “osigurava da zatvorenici koji su osuđeni u skladu sa odredbama državnog zakona, a koji kazne služe u entitetskim zatvorima, budu podvrgnuti strožijem režimu”.

Razlog za donošenje ove odluke je bijeg iz zatvora u Foči Radovana Stankovića, osuđenog za ratne zločine počinjene u Istočnoj Bosni, te bojazan da se isto može ponoviti.

Pojašnjavajući ovu odluku, Lajčak je rekao da nove mjere u praksi znače “da se više ne primjenjuju sadašnja pravila koja omogućavaju da upravnici zatvora odobravaju vikend-odsustva zatvorenicima – uključujući lica osuđena za silovanje i ubistvo – na samom početku služenja kazne. Pored toga, bit će uveden obavezni nadzor za osobe za koje je utvrđena krivica za ratni zločin za vrijeme njihovog boravka izvan zatvora”.

Visoki predstavnik je dodao da očekuje da entitetski zakoni budu usklađeni u što skorije vrijeme sa izmjenama koje je OHR donio.

Miroslav Lajčak je poziciju Visokog predstavnika u BiH zvanično preuzeo krajem juna ove godine. Ovo je prvi put da koristi Bonske ovlasti koje mu omogućavaju da imenuje ili smjenjuje lokalne političare, te mijenja postojeće zakone.

This post is also available in: English