Članak

Odbrane Stanišića i Simatovića osporavale nalaze o žrtvama i raseljenim

2. Maja 2018.11:38
Branioci Jovice Stanišića i Franka Simatovića Frenkija osporavali su pred Međunarodnim sudom u Haagu nalaze vještakinje Optužbe za demografiju Ewe Tabeau o žrtvama i raseljenim licima u pet bosanskohercegovačkih opština obuhvaćenih optužnicom.

Stanišićev branilac Ian Edwards osporavao je zaključak Tabeau da, iako među žrtvama ima 1.644 “pripadnika vojske”, velikom većinom vojnika Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), čiji su posmrtni ostaci ekshumirani iz masovnih grobnica, to ne znači da su nužno “pali u borbama”.

Edwards je upitao vještakinju šta je uradila kako bi odredila da li su vojnici pali u borbama ili ne, a Tabeau je odgovorila: “Nisam ništa uradila da se odredi ta razlika.”

Upitana zašto je onda u izvještaju navela da je “vjerovatno” da su vojnici čija su tijela ekshumirana iz masovnih grobnica bili strijeljani, a ne ubijeni u borbi, Tabeau je uzvratila da je osnova za taj zaključak bilo njeno “iskustvo” iz rada o masovnim grobnicama u Srebrenici i Tomašici kraj Prijedora.

Demograf Optužbe ipak je prihvatila Edwardsovu sugestiju da je, u odsustvu čvrstih dokaza, primjerenije reći da je “moguće”, a ne “vjerovatno”, da su pripadnici vojske strijeljani.

Primjećujući da je takva konstatacija izvan predmeta njene ekspertize, Simatovićev branilac Mihajlo Bakrač pitao je Tabeau da li je u obzir uzela mogućnost da su vojnici pali u borbi, a da su potom u masovne grobnice pokopani u okviru legitimne asanacije terena, odnosno uklanjanja tijela sa bojišta.

Tabeau je ponovila da se nije bavila uzrokom smrti vojnika, dodavši da ne može dati dalji komentar.

Na Edwardsovo pitanje da li je tačno da u svojim istraživanjima nije mogla da napravi jasnu razliku između žrtava koje su pale u borbi i onih koje nisu, Tabeau je to prihvatila kao tačno.

U osvrtu na nalaz Tabeauove da je u pet opština iz optužnice bilo 76.000 izbjeglica i interno raseljenih lica, Simatovićev branilac Bakrač pitao je svjedokinju zašto je to nazvala “okrutnim pokušajem etničke prekompozicije”. Tabeau je uzvratila da nije istraživala uzroke pomjeranja stanovništva, ali da je ono bilo “previše dramatično za uobičajene migracije radi posla, obrazovanja i slično”.

Advokat Bakrač pitao je svjedokinju da li je u obzir uzela da je, istovremeno, 95 odsto Muslimana napustilo Republiku Srpsku, a 99 odsto Srba otišlo iz Federacije BiH.

Bivši šef Službe državne bezbjednosti (SDB) Srbije Stanišić i operativac te službe Simatović optuženi su za progon, ubistva, deportacije i prisilno premještanje nesrpskog stanovništva u Hrvatskoj i BiH.

Zločini za koje su optuženi Stanišić i Simatović počinjeni su, kako tvrde tužioci, tokom sprovođenja udruženog zločinačkog poduhvata, čiji je cilj bilo trajno i nasilno uklanjanje Hrvata i Bošnjaka sa velikih dijelova teritorija Hrvatske i BiH, radi ostvarivanja srpske dominacije.

Suđenje će se nastaviti 8. maja.

Radoša Milutinović