Članak

Odbrana traži da Kekić bude s porodicom

2. Februara 2017.13:28
Nakon potvrđivanja optužnice koja Osmana Abdulaziza Kekića tereti za boravak na ratištima Sirije i Iraka, Odbrana je zatražila izmjenu mjera zabrane, odnosno da se optuženom omogući promjena mjesta boravka iz Bužima u Gornji Rahić kod Brčkog, kako bi bio s porodicom.

Kekićev branilac Senad Dupovac se pozvao na Konvenciju o ljudskim pravima, koja optuženom omogućava pravo na porodični život. Kako je pojasnio branilac, supruga i djeca optuženog žive u Gornjem Rahiću, dok je on prijavljen na adresi u Bužimu, kod punca, koji se već izjasnio da ga više ne želi kod sebe.

Tužiteljica Elvira Stanojlović je istakla da optuženi u Gornjem Rahiću nema ni prijavljeno mjesto boravka, ni zaposlenje, niti imovine, a sam je Tužilaštvu BiH dao adresu na kojoj se trenutno nalazi.

“Tražimo samo da nam se dostavi dokaz da je optuženi s porodicom četiri godine živio u toj kući, osim njegove tvrdnje. Ne radi se ni o kakvom šikaniranju”, kazala je tužiteljica te dodala i da je Gornjem Rahiću blizu Gornja Maoča.

Branilac je odgovorio – i da je optuženi minutu proveo u Maoči, opet ima pravo na porodični život, kao i da selefijska zajednica postoji i u Bužimu. Odbrana smatra i da je ovo pritisak na optuženog da napravi sporazum o priznanju krivnje.

Optuženi je na upit Suda BiH odgovorio da on i supruga iznajmljuju kuću u Gornjem Rahiću, da nije zaposlen i da kao varilac radi ako gdje ima posla. Za Maoču ga, kako je rekao, veže samo to što bi djecu vozio u školu, dok s tamošnjim stanovništvom i nema neke kontakte.

Kekića optužnica tereti da je u martu 2015., s ciljem pridruživanja stranoj paravojnoj formaciji koja djeluje u okviru struktura takozvane Islamske države Iraka i Levanta (ISIL), otputovao u Tursku, ilegalno prešao u Siriju, nakon čega se pridružio i postao pripadnikom terorističke paravojne formacije “Enver Alwaki”, gdje je bio do oktobra iste godine.

Tužiteljica je prethodno naglasila kako smatra da optuženi treba ostati pod mjerama zabrane zbog opasnosti od bjekstva, posebno ako se ima u vidu težina krivičnog djela i zaprijećena kazna od najmanje tri godine.

“Nakon potvrđivanja optužnice, svjestan je svog položaja, a postoji bojazan da bi mogao kontaktirati sa istomišljenicima koji se nalaze i van države. Već je pokušao da ode u Švedsku, gdje je tražio azil, a znao je da je u toku postupak protiv njega i da je ispitan kao osumnjičeni”, istakla je tužiteljica.

Kekić je odgovorio da nikakav azil nije tražio u Švedskoj, gdje je krenuo mjesec nakon što mu je supruga, kako je kazao, otišla tamo.

“Otišao sam da vidim ima li kakvog posla, tada nisam bio ni pod kakvim mjerama. Kada su me saslušavali, rekli su mi da mogu putovati i da to nije problem, a azil nisam tražio”, izjavio je optuženi.

Odluku o mjerama zabrane Sud BiH će donijeti naknadno.

Haris Rovčanin