Članak

Odbrana Simatovića opovrgava dopremanje oružja u Knin

23. Augusta 2017.11:34
U nastavku suđenja bivšim čelnicima Službe državne bezbjednosti (SDB) Srbije, Odbrana drugooptuženog Franka Simatovića Frenkija opovrgavala je iskaz svjedoka RFJ-066 u kojem je rekao da je 1990. godine Simatović dopremao oružje Srbima u Kninskoj krajini.

This post is also available in: English

Unakrsno ispitujući svjedoka, branilac Mihajlo Bakrač sugerisao je da Simatović u to vrijeme nije mogao da iz Beograda, preko BiH, u Knin doveze oko 400 pušaka u dva džipa Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije, kao što je svjedok tvrdio u glavnom iskazu u julu.

RFJ-066, koji je tada bio pripadnik milicije Srpske autonomne oblasti (SAO) Krajine blizak ministru unutrašnjih poslova Milanu Martiću, ostao je, međutim, pri tom iskazu.

Tvrdeći da Simatović u policijskom vozilu s oružjem nije mogao proći kroz brojne kontrolne punktove koji su u to vrijeme nicali u BiH i Hrvatskoj, advokat Bakrač pitao je svjedoka kojim je tačno putem Stanišićev saradnik stigao u Knin.

“Ne znam kuda su tačno išli, bilo je sto puteva”, odgovorio je RFJ-066, koji svjedoči putem video-veze iz prekookeanske zemlje, uz zaštitu lica i glasa.

Simatovićev branilac uzvratio je da postoji samo jedan put do Knina preko Bosanskog Grahova i Strmice, ali to svjedoka nije pokolebalo.

RFJ-066 je ostao i pri tvrdnji da su na dva džipa kojim je Simatović u Knin dopremio oružje odmah stavljene civilne registarske tablice. On, s druge strane, nije mogao da kaže kakve su tablice na džipovima marke “Puch” bile tokom putovanja do Knina.

Veći dio unakrsnog ispitivanja svjedoka protekao je iza zatvorenih vrata, radi zaštite njegovog identiteta. Simatovićev branilac nastavlja da ispituje svjedoka RFJ-066.

U glavnom iskazu, sredinom jula, RFJ-066 je izjavio da je šef SDB-a Srbije Jovica Stanišić, posredstvom svog pomoćnika Simatovića, u periodu od 1990. do 1992. naoružao, obučio i kontrolisao srpske jedinice u SAO Krajini, koje su zločinima prognale tamošnje Hrvate.

Stanišića i Simatovića optužnica tereti za progon, ubistva, deportacije i prisilno premještanje hrvatskih i muslimanskih civila tokom ratova u Hrvatskoj i BiH od 1991. do 1995. godine. U četiri tačke su optuženi za zločine protiv čovječnosti, a po petoj za kršenje zakona i običaja ratovanja.

Zločini za koje su optuženi Stanišić i Simatović počinjeni su, kako tvrde tužioci, tokom sprovođenja udruženog zločinačkog poduhvata, čiji je cilj bilo trajno i nasilno uklanjanje Hrvata i Muslimana sa velikih dijelova teritorija Hrvatske i BiH, radi ostvarivanja srpske dominacije. Na čelu zločinačkog udruženja bio je, po tužiocima, tadašnji predsjednik Srbije Slobodan Milošević.

Nastavku procesa poslije jednomjesečne pauze prisustvuje samo Simatović, budući da je Stanišić, odlukom Raspravnog vijeća, pušten na privremenu slobodu do 27. septembra. On se odrekao prava da prisustvuje suđenju i zastupaju ga advokati.

Po nalazima ljekara u Haagu i u Beogradu, Stanišić pati od hronične bolesti organa za varenje i depresije.

Radoša Milutinović


This post is also available in: English