Članak

Odbijena optužnica Tužilaštva BiH za zločine u Prijedoru

31. Januara 2020.15:41
Sud Bosne i Hercegovine odbio je optužnicu Državnog tužilaštva koja je Jugomira Marčetića, bivšeg pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS), teretila za zločine počinjene nad bošnjačkim civilnim stanovništvom iz mjesta Zecovi kod Prijedora, a nakon što je sutkinja za prethodno salušanje utvrdila da ne postoji osnovana sumnja da je osumnjičeni počinio ovo krivično djelo.

Sud je 14. januara 2020. donio rješenje kojim odbija optužnicu od 30. decembra 2019. godine protiv osumnjičenog Marčetića zbog krivičnog djela zločin protiv čovječnosti, saopćeno je iz Državnog suda, kao i da je odluka postala konačna 21. januara 2020. godine.

Tužilaštvo nije odgovorilo na zahtjev Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) o razlozima za odbijanje optužnice, a iz Suda BiH je rečeno da je “sudija za prethodno saslušanje utvrdila da ne postoji osnovana sumnja da je osumnjičeni počinio krivično djelo koje mu se optužnicom Tužilaštva BiH stavlja na teret”.

Tužilaštvo je teretilo Marčetića za učešće u napadu na selo Zecovi, kada je ubijeno najmanje 150 osoba, te cjelokupno stanovništvo protjerano i zatočeno u logore “Omarska”, “Keraterm” i “Trnopolje” na području Prijedora.

Kako je ranije saopćeno, Marčetić se teretio da je lično učestvovao u nasilnom razdvajanju muškaraca od žena i djece, te progonu civila, kao i u ubistvu oko 20 civila bošnjačke nacionalnosti iz navedenog sela.

Za zločine počinjene u selu Zecovi i za ubistvo najmanje 150 civila bošnjačke nacionalnosti, trenutno se pred Sudom BiH vodi postupak protiv Dušana Milunića, Radomira Stojnića, Radovana Četića, Duška Zorića, Zorana Stojnića, Ilije Zorića, Željka Grbića, Zorana Milunića, Boška Grujičića, Ljubiše Četića, Radeta i Uroša Grujčića te Rajka Gnjatovića.

Prema optužnici, Milunić je bio komandir Rasavačke čete 6. bataljona 43. brigade Vojske Republike Srpske (VRS), Radomir Stojnić komandir Rezervne stanice milicije Rasavci, a Radovan Četić predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) i Kriznog štaba za selo Rasavci. Ostali su bili pripadnici Rasavačke čete, milicije te drugih formacija.

*Ovaj članak je dopunjen odgovorom Suda BiH o razlozima odbijanja optužnice.

Emina Dizdarević Tahmiščija