Članak

Obilježena 24. godišnjica masakra na sarajevskoj tržnici

28. Augusta 2019.12:43
Na sarajevskoj tržnici Markale danas su minutom šutnje, polaganjem cvijeća i čitanjem imena ubijenih obilježene 24 godine od masakra počinjenog na ovom mjestu, kada je od granate stradalo 43 Sarajlija.

This post is also available in: English

Cvijeće kod spomen-ploče položili su predstavnici udruženja poginulih civila i žrtava rata, predstavnici Skupštine i Vlade Kantona Sarajevo te sarajevskih općina, kao i član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić.

Jasim Koso se prisjetio tog dana kada je oko 11:15 čuo kako je ispaljena granata, ali nije znao da će pasti na to mjesto, “gdje je bilo mnogo naroda koji je došao nešto da kupi”.

“Vidio sam šta se sve desilo, bilo je previše mrtvih, ranjenih… Ja sam stajao uspravno, kao da nisam ranjen. Nisam osjetio da sam ranjen, a u mojim cipelama je bilo krvi. U bijelom caddyju, s dvije mrtve žene, prevezli su me u bolnicu”, rekao je Koso.

Na mjestu koje je, kako su kazali organizatori godišnjice, za građane Sarajeva značilo opstanak, 28. augusta 1995. granata je ubila 43 Sarajlija, dok ih je 84 ranjeno.

Najmlađi preživjeli iz ovog masakra je rekao da je taj dan izgubio dva prijatelja, te da i danas misli da će opet pasti granata.

Damir Malagić je ispričao da je 28. augusta 1995. godine s dvojicom drugova bio u tržnici te da je prodavao svijeće. Kada je pala granata ispred sarajevske tržnice, kazao je, on je ostao na vratima, dok su dvojica prijatelja izgubila život. Kako je rekao, imao je samo 15 godina kada je preživio masakr.

“I ja sam mogao poginuti, ostao sam na vratima… Vidim, ljudi leže, vrište… I u ovom trenutku mislim da će nešto pasti”, kazao je Malagić prisjećajući se tog dana.

Malik Garibija, ministar rada i socijalne politike Kantona Sarajevo, rekao je da će njegova generacija nastaviti obilježavati dan kada je počinjen masakr, te da postoje brojni pokušaji relativizacije ovog i ostalih zločina u Sarajevu.

“Te granate nisu pale same. Neko je dao komandu, a neko je ispalio granatu. Neko je ipak naredio: ‘Tuci Markale!’ (…) Svim porodicama žrtava želim poručiti da nisu sami, želim puno strpljenja preživjelima, a poginulima neka je laka zemlja bosanska”, kazao je Garibija.

Za granatiranje Sarajeva su pred Haškim sudom osuđeni bivši komandanti Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS) Stanislav Galić i Dragomir Milošević.

Bivši predsjednik Republike Srpske (RS) Radovan Karadžić je u Haagu pravosnažno osuđen na doživotnu kaznu zatvora, a bivšem komandantu VRS-a Ratku Mladiću je izrečena nepravosnažna, također doživotna kazna zatvora, između ostalog i za granatiranje, terorisanje i snajperisanje građana Sarajeva.

Emina Dizdarević Tahmiščija


This post is also available in: English