Članak

Novi izvještaj o rodnoj ravnopravnosti u postjugoslovenskim državama

3. Decembra 2019.17:08
Balkanska istraživačka mreža (BIRN) i organizacija Impunity Watch objavit će novi izvještaj o rodnoj ravnopravnosti, tranzicionoj pravdi i ulozi međunarodne zajednice u bivšim jugoslovenskim državama.

Novi izvještaj Impunity Watcha “Balkanska hronika: rodna ravnopravnost, tranziciona pravda i međunarodna zajednica” bit će predstavljen u petak u hotelu “Marriott” u Sarajevu, u sklopu BIRN-ovog programa “Balkanska tranziciona pravda”.

Izvještaj se bavi temom rodne ravnopravnosti u postjugoslovenskim društvima, s posebnim naglaskom na ulogu međunarodne zajednice.

Jedan od zaključaka izvještaja je da su odgovori međunarodne zajednice na kršenja principa rodne ravnopravnosti i tranzicione pravde na Balkanu često bili preuski i da je nedostajala dugoročna politička podrška.

“Nedostaje šira rodna perspektiva politika tranzicione pravde na Balkanu. Rodna ravnopravnost i politika tranzicione pravde u regionu uglavnom su ograničene na podsticanje zakonskog rješavanja seksualnog nasilja povezanog sa sukobom”, kaže se u izvještaju.

“Politička nagodba i ekonomska reforma, od kojih korist ima samo nekolicina, od početka imaju prioritet nad pitanjem rodne ravnopravnosti i pravde”, kaže autor izvještaja Thomas Unger iz Impunity Watcha.

Na predstavljanju izvještaja bit će prezentovani najvažniji zaključci, a održat će se i panel o tome kako rodna ravnopravnost doprinosi prevenciji sukoba.

Na panelu će biti riječi o uspostavljanju korelacije između tranzicione pravde, roda i prevencije sukoba, uz preporuke kreatorima politika.
Panelisti će biti aktivisti civilnog društva iz raznih dijelova bivše Jugoslavije, kao i međunarodni kreatori politika i donosioci odluka.

Ovaj događaj se organizuje u okviru BIRN-ovog programa “Balkanska tranziciona pravda”, regionalne inicijative koja ima za cilj da poboljša razumijevanje tranzicione pravde u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Sjevernoj Makedoniji, Crnoj Gori, Srbiji i na Kosovu. Program je podržala Evropska komisija.