Članak

Ninković i ostali: Preraspodjela policije

11. Septembra 2018.13:27
Na suđenju za zločine počinjene u Doboju, svjedok Državnog tužilaštva izjavio je da je načelnik Centra službi bezbjednosti (CSB) Andrija Bjelošević izdao naredbu o preraspodjeli policije.

Refik Buljubašić je kazao da je nakon višestranačkih izbora na mjesto načelnika Centra službi bezbjednosti (CSB) postavljen optuženi Bjelošević, nakon čega je uslijedila preraspodjela policijskog kadra po ratnim stanicama.

“Ja sam raspoređen kao ratni komandir Stanice u Grapskoj. Poštovao sam odluku rukovodnih organa. Poznato mi je da je Bjelošević izdavao naredbu da se od sredine marta 1992. izmjeste svi po mjesnim zajednicama. U Doboju su ostali samo Srbi”, rekao je Buljubašić.

Ubrzo nakon preraspodjele, kako je kazao sjedok, policajci srpske nacionalnosti su se odvojili i došlo je do okupacije Doboja i sela Čivčije.

Prisjetio se da su, prije napada na Grapsku, bila dva ili tri sastanka na kojima se razgovaralo o smirenju tenzija, a da su zahtjeve za predaju naoružanja dobili nešto kasnije.

“Na jednom sam i ja bio. Bilo je to u privatnoj kući u Kostajnici, Boro Paravac je bio i komandir njihove stanice milicije. Razgovarali smo o smirenju tenzija, da se oforme zajedničke stanice, da se stanje normalizuje. Zahtjevi za predaju naoružanja su uslijedili poslije. Da smo predali, ne bi nas bilo nigdje. Sama pomisao da neko drugi ima oružje, a ti ne, ne možeš se osjećati sigurno”, pojasnio je Buljubašić.

Optužnica za zločine počinjene u Doboju tereti Milana Ninkovića, Borislava Paravca, Andriju Bjeloševića i Milana Savića da su učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je uključivao progon civilnog bošnjačkog i hrvatskog stanovništva.

Paravac je u to vrijeme bio predsjednik, a Ninković član Kriznog štaba općine Doboj, Bjelošević načelnik Centra službi bezbjednosti (CSB), dok je Savić bio njegov zamjenik.

Svjedok Buljubašić je ispričao i da je 10. maja 1992. granatiranjem počeo napad na Grapsku, a da je nastavljen dejstvom teške artiljerije i pješadije. Dodao je da je tog dana zarobljen i da je u pritvoru proveo dva mjeseca, a da su mnoge njegove komšije toga dana odvedene u logore.

“Svaki se problem može riješiti razgovorom – ako ne može, neko će stradati. Taj dan je 20 ili 30 Bošnjaka stradalo, a oko 500 ih je odvedeno u logore”, zaključio je Buljubašić.

Suđenje će se nastaviti 2. oktobra.

Ajla Gežo