Članak

Ninković i ostali: Neselektivno privođenje u Doboju

6. Juna 2017.13:03

Na suđenju za zločine počinjene na području Doboja, svjedok Tužilaštva BiH Obren Petrović rekao je da su početkom maja 1992. godine “Crvene beretke” preuzele vlast u Doboju i neselektivno zatvarale nesrpsko stanovništvo.

Odgovarajući na dodatna pitanja Tužilaštva BiH, svjedok Petrović i nekadašnji načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Doboj, objasnio je da su pripadnici policije 3. maja 1992. godine imali zadatak da obezbjeđuju strateške objekte, između ostalog Poštu i Željezničku stanicu u Doboju.

Ispričao je da su te noći, oko ponoći, pripadnici “Crvenih beretki” upali u objekte koje je čuvala policija i preuzeli kontrolu.

“Pripadnike policije hrvatske i bošnjačke nacionalnosti odmah odvode u zatvor. ‘Crvene beretke’ te noći preuzimaju kontrolu, s tim što Srbi, policajci, ostaju da rade na obezbjeđenju objekata”, kazao je Petrović.

Dodao je da su “Crvene beretke” u zatvor “neselektivno dovodile koga su htjele” sve do 12. juna 1992. godine, kada je Andrija Bjelošević, načelnik Centra službi bezbjednosti (CSB) Doboj, izdao naredbu o zabrani ulaska u zatvor.

“Poslije 12. juna 1992. godine počinje da se uvodi red u zatvor. Tada se formira i petočlana Komisija za trijažu, te počinju da se pišu krivične prijave koje je pripremala krim-služba. Komisija je bila ta koja je odlučivala protiv koga će biti podignute krivične prijave”, objasnio je Petrović.

Milan Ninković, Borislav Paravac, Andrija Bjelošević i Milan Savić su optuženi da su od početka maja 1992. do kraja 1993. godine učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je uključivao progon civilnog bošnjačkog i hrvatskog stanovništva. Na teret su im stavljeni napadi vojske, policije i paravojnih formacija, prilikom kojih su civili ubijani i zarobljavani te odvođeni u logore.

Paravac je u to vrijeme bio predsjednik, a Ninković član Kriznog štaba Opštine Doboj, Bjelošević načelnik CSB-a Doboj, dok je Savić bio njegov zamjenik.

U nastavku svjedočenja Petrović je ponovio da je 12. januara 1993. godine smijenjen sa funkcije načelnika SJB-a Doboj, ali da protiv njega nikada nije vođen disciplinski postupak.

“Razlog moje smjene je taj jer sam se protivio politici koja je u to vrijeme sprovođena u Doboju. Vidio sam da je politika ta koja ne želi da se uspostavi bilo kakav red”, rekao je Petrović i završio svjedočenje, koje je počelo u februaru ove godine.

Sljedeće ročište zakazano je za 27. juni, kada će Tužilaštvo BiH pozvati novog svjedoka.

 

Dragana Erjavec