Članak

Ninković i ostali: Svjedok sumnja u izjavu

27. Februara 2018.16:47
Svjedok Državnog tužilaštva kazao je na suđenju za zločine u Doboju da je čuo kako je u ovom gradu bilo pritvaranja bošnjačkih i hrvatskih civila.

Svjedočeći uz pravnog savjetnika Drago Ljubičić je naveo da je 2. maja 1992. godine u večernjim satima bio u selu Lipac i to u svojstvu komandanta bataljona “Preslica”. Prema riječima svjedoka, rečeno mu je da će narednog dana vojska ulaziti u Doboj, a on je dobio zadatak da obezbjeđuje nekoliko putnih pravaca prema gradu.

Ljubičić je kazao da su grupe iz njegovog, ali i drugih bataljona koje su učestvovale u ulasku u Doboj, stavljene pod komandu Milovana Stankovića.

Nakon preuzimanja institucija, svjedok je rekao da je uslijedilo i razoružavanje dijelova grada, između ostalog, Čaršije i Šušnjara.

On je naglasio da je nakon 3. maja uveden policijski sat u Doboju koji se odnosio na sve građane, te da je kroz razgovore čuo da je bilo pritvaranja bošnjačkih i hrvatskih civila.

“Sjećam se da se spominjao Okružni zatvor u Doboju”, kazao je svjedok, dodavši da mu je poznato i da su na Usori u vojnim barakama zatvarani Srbi koji su bježali s linija.

Ljubičić je rekao da mu nije bilo poznato da su neke osobe pritvorene u Perčin disko, ali da mu je učenik Bošnjak nakon rata kazao da je taj objekat korišten za zatvaranje Bošnjaka iz Ševarlija.

Tužilaštvo je istaklo kako je svjedok u izjavi koju je dao haškim istražiteljima drugačije govorio, na šta je Ljubičić kazao da on neke stvari iz izjave nije rekao, te više puta naveo da “ima rezervu” prema toj izjavi.

Za ratni zločin počinjen u Doboju optuženi su Milan Ninković, Borislav Paravac, Andrija Bjelošević i Milan Savić. Na teret im se stavlja da su učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je za cilj imao progon bošnjačkog i hrvatskog stanovništva.

Paravac je u to vrijeme bio predsjednik, a Ninković član Kriznog štaba općine Doboj, Bjelošević načelnik Centra službi bezbjednosti (CSB) Doboj, dok je Savić bio njegov zamjenik.

Govoreći o prvim sjednicama Kriznog štaba nakon 3. maja, svjedok je istakao da se tada krenulo sa postavljenjem povjerenika institucija, kako bi se one stavile u rad. Dodao je da je Skupština počela “raditi na pravi način” u augustu 1992. nakon prestanka rada Kriznog štaba, poslije čega je on preuzeo poziciju predsjednika Srpske opštine Doboj.

Ljubičić će nastaviti svoje svjedočenje 15. marta.

Lamija Grebo