Članak

Neće biti povučen Prijedlog o zabrani negiranja genocida

28. Juna 2017.14:55
Ministar pravde BiH Josip Grubeša kazao je da ne želi da povuče iz procedure Prijedlog izmjena Krivičnog zakona kojim se kriminalizira negiranje genocida jer je “uloženo dosta rada i vremena”.

“Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona sačinjen je od strane stručnjaka iz ove oblasti temeljem utvrđenih potreba za poboljšanjem postojećih odredbi”, rekao je Grubeša.

Denis Bećirović, zastupnik u Državnom parlamentu je u parlamentarnu proceduru uputio Prijedlog o izmjenama Krivičnog zakona BiH koje se odnose na zabranu negiranja zločina genocida, holokausta, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina, a na izmjenama su radila i udruženja žrtava rata.

Grubeša ističe da konačan tekst Nacrta još nije utvrđen na Vijeću ministara s obzirom da postoje neslaganja oko odredbe jednog člana teksta.

“Ne radi se o politizaciji samog teksta nego o neslaganjima oko teksta koji bi, u slučaju da ja inzistiram, prošao Vijeće ministara preglasavanjem ministara iz jednog naroda, što automatski određuje njegovu sudbinu u Parlamentarnoj skupštini”, kaže Grubeša.

Naglašava da se radi o zakonu koji je od interesa za svakog pojedinca.

“Ne želim da ga guram pod svaku cijenu, ali ne želim da ga povučem, jer je dosta vremena i rada uloženo u njega od strane ljudi iz Ministarstva pravde BiH”, rekao je Grubeša.

On naglašava da svi oprečni stavovi oko teksta su argumentirani i zato treba polako i pažljivo razmotriti svaki od njih.

“BiH je parlamentarna demokracija, vjerujem da dijalogom možemo sve nesuglasice riješiti, zbog čega sam od kolega iz Vijeća ministara tražio da mi dozvole da još razgovaramo o tekstu Nacrta prije nego zauzmemo čvrste stavove i time zapečatimo sudbinu ovog zakona”, kazao je Grubeša.

Ministar vanjskih poslova Igor Crnadak kaže da je kao član Savjeta ministara veoma zainteresivan za pregovore.

“Ono što je najvažnije ako ćemo nešto usvajati to mora da bude uz opštu jednu saglasnost i uz poštovanje stavova i Republike Srpske i Federacije BiH. Prema tome ukoliko se može postići dogovor da budu uvaženi stavovi entitetskih vlada i ukoliko se može naći zajednički stav unutar Savjeta ministara onda ne vidim razlog zašto o tome ne bi moglo da se razgovara”, kaže Crnadak.

Dodaje da ako bude tvrdoglavo insistiranje na nečem što ne može biti prihvatljivo za bilo koju stranu onda je to unaprijed osuđeno na neuspjeh.

 

    Albina Sorguč