Članak

Ne dozvoliti skrivanje imena počinilaca zločina

30. Jula 2013.00:00
Porodice žrtava i nestalih s područja Prijedora kazale su da uvođenjem anonimizacije sudovi šalju lošu poruku javnosti.

This post is also available in: English

Na javnoj debati o pravima žrtava da znaju ko su počinioci ratnih zločina održanoj u Prijedoru, žrtve su istakle da će imena počinilaca ratnih zločina biti sakrivena od budućih generacija.

“Neće se oni sakriti od nas, žrtava, ali hoće od budućih generacija. Da li će sljedeći korak biti anonimizacija žrtava… Čini nam se da iza anonimizacije leži nešto gore od zaštite ličnih podataka. Sudovi nam ovim ne šalju dobru poruku”, rekao je Mirsad Duratović.

Javnu debatu su organizovale Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP) i Balkanska istraživačka mreža (BIRN), kako bi se žrtve ratnih zločina informisale o praksi pojedinih pravosudnih organa u BiH da u sudskim dokumentima ne objavljuju identitet optuženih, ali i pravosnažno osuđenih osoba za ratne zločine.

Ovakvu praksu su počeli primjenjivati i drugi sudovi i tužilaštva u BiH, i na taj način uskraćuju javnosti informacije o počinjenim ratnim zločinima i odgovornosti pojedinaca.

Zbog ovih odluka pravosudnih institucija, BIRN je 26. juna pokrenuo kampanju “STOP cenzuri o ratnim zločinima”, kako bi zaustavio daljnje uskraćivanje informacija sa suđenja. 

Porodice žrtava i nestalih s područja Prijedora podržale su kampanju i potpisale peticiju protiv uskraćivanja informacija.

“Kada se govori o zaštiti ličnih podataka u sudskim dokumentima, ovo ne smije tek tako da prođe. Ne smije se dozvoliti sakrivanje imena, a sami mi to možemo zaustaviti”, rekla je Seida Karabašić.

Učesnici debate su kazali kako ne podržavaju ni praksu Suda BiH da ne izdaje cjelokupne snimke sa suđenja, jer uglavnom putem medija dobivaju te informacije.

“Mnogi ljudi ne mogu prisustvovati suđenjima zbog tehničkih i materijalnih razloga, ali i zbog emocija, iako trebaju informacije”, pojasnio je Duratović.

Selma Učanbarlić


This post is also available in: English