Članak

Nadmoć nad općinama i vojskom

29. Septembra 2014.00:00
U završnoj riječi je tužilac Alan Tieger govorio o utjecaju optuženog Radovana Karadžića na krizne štabove koji su bili osnovani tokom rata pri općinama u BiH.

Tieger tvrdi da su lažne teze Radovana Karadžića da je u općinama vladao haos i anarhija, da nije bilo etničkog čišćenja i da nije imao moć nad vojskom.

“Krizni štabovi su bili vlast. Nije tačno da su krizni štabovi postojali jer nije bilo sistema. Karadžić je tražio da se osnuju tijela u kojima će biti njegovi zvaničnici. Nije bilo općine koja nije poštovala Karadžićevu liniju”, kazao je tužilac.

Prema njegovim riječima, Karadžić je, kao predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS), u potpunosti vladao tom strankom. On je citirao riječi optuženog da će: “Izbaciti iz stranke svakoga ko napravi pogrešku jednim potezom pera.”

Kako bi pokazao koliki je bio Karadžićev utjecaj na krizne štabove u pojedinim općinama, Tieger je citirao presretnute razgovore u kojima stoji da “u Prijedoru nema nesloge jer se sluša stranačka politika”.

“Od početka sukoba, Krizni štab u Rogatici je činio podjele. Ponavljali su Karadžićevu politiku”, rekao je on.

Kada su u pitanju Skupština,Vlada, kao i Vojska Republike Srpske, tužilac je govorio o jako velikom utjecaju Karadžića.

“SDS je osnovao skupštinu. Samo su imali šest članova koji nisu iz te stranke. Karadžić je bio ključni govornik. Govorili su da je Karadžić u pet rečenica mogao da promijeni tok sjednice”, kazao je Tieger.

On je govorio i o rušenju džamija sa ciljem uklanjanja muslimana.

“Etničko čišćenje je bilo razlog za razaranje džamija”, dodao je Tieger.

Za paravojne formacije koje su djelovale u Bijeljini, Brčkom i ostalim opštinama u blizini granice sa Srbijom, Tieger je kazao da se nisu tajanstveno pojavile, već da su radile u saradnji sa Karadžićem i vlastima.

“Paravojnim snagama je pružena dobrodošlica za ono što su uradili. Ono što su uradile paravojne formacije imalo je tendenciju genocida”, kazao je Tieger.

Tužilaštvo u Haagu završnu riječ će iznositi deset radnih sati.

Erna Mačkić