Članak

Na godišnjicu genocida ukopano 175 žrtava

11. Jula 2014.00:00
Hiljade ljudi okupilo se u Srebrenici kako bi obilježili 19. godišnjicu genocida i prisustvovali dženazi 175 žrtava identifikovanih prošle godine.

This post is also available in: English

Preko 15.000 ljudi, uključujući preživjele, okupilo se u petak u Memorijalnom centru Potočari kako bi odali počast žrtvama genocida koji se dogodio u julu 1995. godine, kada su srpske snage zauzele Srebrenicu i u narednih nekoliko dana ubile oko 7.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka.

Neki od njih u Potočare su stigli nakon 110 kilometara dugog “Marša mira”, koji je organizovan u sklopu obilježavanja godišnjice.

U Potočarima su sahranjena tijela 175 žrtava, među njima 13 dječaka. Najmlađa žrtva u vrijeme ubistva imala je samo 14 godina.

Načelnik Općine Srebrenica Ćamil Duraković kazao je na ceremoniji da, “nažalost, ovo nije kraj traganja za žrtvama Srebrenice”.

“Puni smo tuge. Prošlost ne možemo zaboraviti ni promijeniti. Ona nas mora opominjati za budućnost. Ovo mezarje moramo shvatiti kao opomenu. Zlo se nikada ne zaboravlja, mnogi će teško oprostiti. Ovo mezarje Bošnjacima mora biti zavjet da se vrate u Srebrenicu i Podrinje i da ovdje održe život”, dodao je Duraković.

Devetnaest godina nakon ubistava, za genocid i druge zločine počinjene u Srebrenici osuđeno je 30 osoba, na više od 500 godina zatvora. U toku je još nekoliko istraga i suđenja, među kojima i suđenja bivšim političkim i vojnim liderima Republike Srpske Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću.

U Institutu za nestala lica BiH rekli su za BIRN da je do sada u Potočarima sahranjena 6.241 žrtva Srebrenice.

Glasnogovornica Instituta Lejla Čengić kazala je da je većina žrtava pronađena u masovnim grobnicama, ali da je sada mnogo teže pronaći ostatke žrtava koje se i dalje vode kao nestale.

“Kako vrijeme prolazi, dobijamo sve manje i manje informacija o lokacijama masovnih grobnica, čak i pojedinačnih”, rekla je Čengić.

Ona je dodala da se procjenjuje da još nisu locirana i identifikovana tijela između 1.000 i 1.200 muškaraca i dječaka iz Srebrenice.

Denis Džidić


This post is also available in: English