Članak

Mladić: Namjerno pogoršavanje stanja u Sarajevu

31. Januara 2013.00:00
Odgovarajući na pitanja Odbrane Ratka Mladića, francuski oficir koji je 1994. i 1995. službovao u mirovnim snagama u Sarajevu potvrdio je da je UNPROFOR svaku granatu smatrao atakom na civile, jer nije znao raspored Armije BiH (ABiH) u gradu.

This post is also available in: English

Svjedok Tužilaštva, identiteta zaštićenog pseudonimom RM-120, ostao je, međutim, pri svom iskazu da je Vojska Republike Srpske (VRS) namjerno napadala civile granatama i snajperima, nazivajući to “terorisanjem”.

Mladić, bivši komandant VRS-a, optužen je da je civile u Sarajevu podvrgavao teroru sistematskim granatiranjem i snajperisanjem. On je optužen i za genocid počinjen u Srebrenici i još sedam opština, progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Tokom unakrsnog ispitivanja, Mladićev branilac Branko Lukić postavio je svjedoku pitanje:
“Vi kažete da su vlasti bosanskih Srba namjerno sprovodile teror vatrom na stanovnike. Da li je tačno da UNPROFOR nije znao za raspored i snagu bošnjačkih snaga u Sarajevu?”

RM-120 je odgovorio da je UNPROFOR imao naređenje da se “postavi između zaraćenih strana i omogući stanovništvu da živi. Raspored snaga nije bila glavna preokupacija”.

Na pitanje branioca da li je “svaki put kada bi pala granata” na Sarajevo UNPROFOR smatrao da je to “gađanje civila” zato što nije znao gdje su raspoređene jedinice Prvog korpusa ABiH, francuski oficir je kazao da je to tačno.

UNPROFOR, kako je rekao svjedok, “nije znao” da Prvi korpus pokriva cijeli grad Sarajevo.

Nakon što ga je predsjedavajući sudija Alphons Orie pozvao da podrobnije objasni svoje odgovore, RM-120 je izjavio: “Ne mogu da kažem da je svaki put stanovništvo bilo meta, s namjerom ubijanja, ali je opšti stav bio da se stanovništvo teroriše.”

Na sugestiju Mladićevog branioca, svjedok je kazao da je “nužno” došlo do miješanja stanovništva i snaga ABiH u gradu.

Svjedok je potvrdio da su i bošnjačke, a ne samo srpske snage, 1994. i 1995. otvarale vatru iz teškog oružja, koja je tada bila zabranjena.

Potvrdio je i da je UNPROFOR bio “zabrinut” zbog toga što su, prema riječima branioca Lukića, “bošnjačke vlasti pogoršavale život u Sarajevu i prikazivale stanje gorim nego što jeste”.
 
Optuženog Mladića sudije su pri kraju ovog zasjedanja odstranile iz sudnice, na dijelu rasprave koji nije bio dostupan javnosti, ali se iz riječi sudije Oriea moglo zaključiti da je uzrok bio pokušaj optuženog da u sudnici pokaže fotografije iz jedne knjige.

Izvođenje dokaza protiv Mladića, tužioci u Haagu nastaviće u četvrtak, 31. januara.

R.M.

This post is also available in: English