Članak

Milunić i ostali: Četić bez čelnih funkcija u Rasavcima

15. Februara 2019.16:02
Svjedoci Odbrane izjavili su da optuženi Radovan Četić u proljeće 1992. nije bio na čelu Mjesne zajednice i Srpske demokratske stranke (SDS) u prijedorskom selu Rasavci.

Milorad Ostojić je kazao da je od 1991. godine bio predsjednik Savjeta Mjesne zajednice Rasavci i da su se bavili pitanjima kao što su putevi, sjetva i slično. Naveo je da je ova Mjesna zajednica obuhvatala sela Rasavci, Zecovi, Ališići i Ništavci.

On je kazao da je tako bilo dok u aprilu 1992. nije došao Mirko Savić, kojeg je “neko poslao iz Prijedora”.

“Savić je preuzeo Teritorijalnu odbranu, Mjesnu zajednicu, sve aktivnosti. Za sve je on pitan”, rekao je Ostojić.

On je dodao da su se sastali još nekoliko puta do polovine juna, kada je Savjet napustio Muharem Ališić, a na njegovo mjesto je došao Radovan Četić. Prema riječima svjedoka, Četić je bio član SDS-a i u Mjesnoj zajednici je bio zadužen za raspodjelu pomoći.

Ostojić je rekao da u Rasavcima nije postojao Krizni štab, ali da je neko u narodu znao tako nazivati Savjet Mjesne zajednice.

Odgovarajući na pitanja tužioca Izeta Odobašića da li je poslije sredine juna dolazio na sastanke koje je organizovao Savić, svjedok je kazao da nije.

Četić je optužen u svojstvu predsjednika SDS-a i Kriznog štaba za selo Rasavci. Sudi mu se s Dušanom Milunićem, Radomirom Stojnićem, Duškom Zorićem, Zoranom Stojnićem, Željkom Grbićem, Ilijom Zorićem, Zoranom Milunićem, Boškom Grujičićem, Ljubišom Četićem, Radetom i Urošem Grujčićem te Rajkom Gnjatovićem. Oni su optuženi za ubistva najmanje 150 civila bošnjačke nacionalnosti u prijedorskom selu Zecovi u julu 1992.

Dušan Milunić je optužen kao komandir Rasavačke čete, a Radomir Stojnić u svojstvu komandira Rezervne stanice milicije Rasavci, a ostali optuženi kao pripadnici Rasavačke čete, koja je djelovala u sastavu Vojske Republike Srpske (VRS).

Govoreći o akciji u Zecovima, svjedok Ostojić je ispričao da je bio dežurni u Stanici rezervne policije kada je oko šest sati ujutro Radomir Stojnić kao komandir pripadnicima ove jedinice rekao da se ide u pretres terena po rubovima sela, prema Zecovima.

Prema njegovim riječima, Stojnić je kazao da su se pojavile naoružane grupe i da ih trebaju razoružati ako na njih naiđu ili da s njima pregovaraju. Ostojić je dodao da je Stojnić naglasio da se ne smije maltretirati stanovništvo niti ulaziti u kuće.

Svjedok je rekao da je ostao u stanici i da je oko podneva došao Stojnić. Naveo je da Radovana Četića nije vidio tog dana.

Na poziv Četićeve Odbrane saslušan je i Bogdan Mršić, koji je ranije svjedočio na prijedlog Tužilaštva. Mršić je rekao da je u aprilu 1992. sa Stojnićem išao u Zecove kako bi s bošnjačkim predstavnicima razgovarali o smirivanju tenzija i sprečavanju sukoba. Potvrdio je da su nakon sastanka izdali saopštenje u kojem pozivaju na mir.

Svjedok je rekao da je bio član Savjeta Mjesne zajednice u Rasavcima i da je u aprilu došao Mirko Savić “kao neki koordinator”. On je kazao da su održali još jedan ili dva sastanka do kraja aprila ili maja. U to vrijeme, kako je naveo, Četić nije bio u Savjetu Mjesne zajednice, a koliko mu je poznato, tek je krajem 1992. izabran za predsjednika SDS-a za Rasavce.

Suđenje će se nastaviti 22. februara.

 

Marija Taušan