Članak

Milivoje Ćirković osuđen na pet godina zatvora

28. Septembra 2010.13:29
Prihvatajući sporazum o priznanju krivice Sud BiH osudio je Milivoja Ćirkovića na pet godina zatvora zbog zločina protiv čovječnosti počinjenog u Srebrenici.

This post is also available in: English

Ćirković je proglašen krivim što je, kao pripadnik Centra za obuku “Jahorina” pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS), 14. jula 1995. godine, ispred Zemljoradničke zadruge Kravica, po naređenju svog starješine, ubio jednog zarobljenika bošnjačke nacionalnosti.

„Želim da kažem da mi je žao zbog svega što sam uradio tog dana. Osjećam se krivim. Žao mi je i želim se izvinuti porodici čijeg sam člana ubio, mada ne znam ko je“, kazao je Ćirković, obraćajući se Sudu BiH.

Ćirković je sa Državnim tužilaštvom postigao sporazum o priznanju krivice, koji je Sud BiH prihvatio i izrekao mu presudu.

„Na osnovu dokaza među kojima je i priznanje optuženog Ćirkovića, Sud je utvrdio da je optuženi učinio radnje koje su navedene u optužnici Tužilaštva BiH“, kazao je Zoran Božić, predsjedavajući Sudskog vijeća, tokom izricanja presude.

Sud BiH je optuženom odmah odredio pritvor koji može trajati do upućivanja na izdržavanje kazne.

Presudom je Ćirković oslobođen plaćanja troškova postupka, a oštećeni sa imovinsko-pravnim zahtjevima su upućeni na parnicu.

„Prilikom odmjeravanja kazne, Sud je uzeo u obzir da optuženi nije dobrovoljno bio na mjestu izvršenja djela, da je izrazio kajanje prema žrtvama, a i da se radi o mladoj osobi“, kazao je Božić, dodajući da se također radi o teškom krivičnom djelu, ali i činjenici da je optuženi pristao da doprinese otkrivanju istine, te ekspeditivnijem vođenju postupaka za najteže zločina.

Tužilac Ibro Bulić, koji je postigao sporazum o priznanju krivice sa Ćirkovićem, kazao je da izuzetno cijeni njegovu spremnost da prizna krivicu i izrazi kajanje prema žrtvama.

„Tužilaštvo BiH smatra da se dogovorenom kaznom može postići svrha kao i cilj kažnjavanja optuženog Ćirkovića“, kazao je Bulić, dok je Duško Tomić, branilac optuženog, kazao da je Ćirković sa 19 godina prisiljen da ratuje, te da ga to što je uradio “proganja”.

„Ćirković je prije pada Srebrenice pobjegao u Beograd, ali su ga uhapsili i kao dezertera vratili ponovno na ratište. Smatramo da je kazna adekvatna, jer se radi o čovjeku koji je i sam žrtva“, kazao je Tomić.

Na ovu presudu postoji mogućnost žalbe, ali ne na visinu kazne već zbog odluke o troškovima postupka i imovinsko-pravnih zahtjeva.

Povezani članci

Erna Mačkić


This post is also available in: English