Članak

Mihajlović: Daktilografkinja odbila da odgovara na većinu pitanja

4. Februara 2020.13:30
Na suđenju tužiocu Boži Mihajloviću, koji se tereti za nesavjestan rad u službi, svjedokinja Državnog tužilaštva je odbila da odgovara na većinu postavljenih pitanja.

Daktilografkinja, čije je objavljivanje imena Sud ranije zabranio, u prisustvu pravne savjetnice Tatjane Savić je rekla da je u Tužilaštvu radila od 2004. do početka 2015. godine, kada je otišla u invalidsku penziju. Kako je kazala, radila je daktilografske poslove. Potvrdila je da poznaje Božu Mihajlovića te dodala da on nije jedini tužilac kod kojeg je bila raspoređena.

Negirala je da je u Tužilaštvu imala svoj ormarić, te rekla da je stvari koje je dužila, poput laptopa i mobitela, razdužila kada je došla po papire za penziju.

Svjedokinja je, između ostalog, odbila da odgovori na pitanje da li je ikada učestvovala u vraćanju privremeno oduzetog novca, a na upite o pojedinim predmetima i osumnjičenim je kazala da ih se ne sjeća, da za njih nije “nikad čula”, kao i da na nekim od njih nikada nije radila.

“Posao daktilografkinje sam radila 22 godine i prekucala sam hiljade i hiljade dokumenta, te imena ne pamtim”, navela je svjedokinja.

Tužilaštvo joj je namjeravalo predočiti više dokumenata, ali je nakon intervencije pravne savjetnice da se na taj način ulazi u činjenični opis optužnice protiv Mihajlovića, svjedokinja odbila da se na njih izjasni.

Spomenula je da je u samo jednom slučaju s tužiocem Mihajlovićem vršila popis privremeno oduzetih predmeta, ali da se to ne odnosi na optužnicu.

“Toliko je bilo nelogičnosti. Policija je loše uradila, kao da su uzeli lopatu i natrpali u vreće. To su dostavili Sudu, a Sud nama. Ne mogu se sjetiti predmeta, možda je bila 2006. godina. Ja i tužilac smo danima to radili, tako da više nikad ne bih na to pristala. Kad smo sravnili spis, tužilac ga je predao Sudu”, rekla je svjedokinja.

Prema njenim riječima, službenicima je bilo zabranjeno da ulaze u prostorije gdje su se pohranjivali oduzeti predmeti, a odbila je da odgovori da li ima saznanja da je iz predmeta na kojima je radila s tužiocem nestao novac.

Na upit Odbrane da li se osjeća odgovornom za nestanak novca, daktilografkinja je odgovorila negativno.

Optužnica tereti Mihajlovića da je propustio da vrši nadzor nad radom daktilografkinje koja je prisvojila privremeno oduzeti novac iz više predmeta, u iznosu od preko 100.000 KM.

Na početku ročišta, nakon izjašnjenja datilografkinje da odbija da odgovara na sva pitanja koja se tiču ovog slučaja, Odbrana je predložila da se Sud BiH oglasi nenadležnim za ovaj postupak i da se predmet proslijedi sudu koji je zadužen za daktilografkinju, kako bi se spojili i da se krivica utvrđuje istovremeno.

“Ovaj postupak je od samog početka krenuo kontra zakona, u intenciji da se udovolji javnom mnijenju”, kazao je branilac Vlado Adamović.

Tužiteljica Ivana Petković je rekla kako je već odlučeno po ovom zahtjevu, ali da ocjenu ostavlja Sudu, kao i da nije poznato u kojoj se fazi nalazi postupak protiv daktilografkinje i da informacije govore da optužnica još nije podignuta.

Sutkinja Amela Huskić je kazala da će Sud odluku o prijedlogu Odbrane za spajanje predmeta donijeti na narednom ročištu.

S obzirom da nije pristupio na jedno od prošlih ročišta, sutkinja Huskić je upozorila Mihajlovića da ako naredni put ne opravda izostanak, bit će mu određen pritvor.

Mihajlović je rekao da je bio na krsnoj slavi i da je sutkinji posalo mail da zbog vremenskih prilika neće stići da se vrati, a sutkinja Huskić je odgovorila da to nije opravdan izostanak i da se zna način kako stranke u postupku s njom komuniciraju, kao i da to nije putem maila.

Nastavak suđenja je 25. februara.

 

Haris Rovčanin