Članak

Meron nezadovoljan ukidanjem mandata sudiji osuđenom za terorizam u Turskoj

3. Jula 2018.12:54
Predsjednik Mehanizma za međunarodne tribunale Theodor Meron izrazio je “duboko žaljenje” zbog odluke generalnog sekretara Ujedinjenih nacija da ne produži mandat njegovom kolegi turskom sudiji Aydin Sefa Akayu, koji je osuđen u toj zemlji zbog pripadnosti terorističkoj organizaciji.

This post is also available in: English

Meron je u saopštenju medijima naveo da su sve sudije Mehanizma – pravnog nasljednika Haškog tribunala – dobile produženje mandata, izuzev Akaya.

“Izražavam duboko žaljenje i neslaganje s odlukom da se ne produži mandat mom cijenjenom kolegi sudiji Akayu, kao i da izrazim svoju bojazan o dalekosežnim posljedicama koje će ova odluka imati za našu instituciju i za međunarodno pravo”, rekao je Meron.

U saopštenju se navodi da je sudija Akay uhapšen 2016. u Turskoj, nakon čega je proveo određeno vrijeme u pritvoru. U junu 2017., prvostepenom presudom suda u Ankari proglašen je krivim kao član terorističke organizacije, a nakon puštanja na slobodu u toku žalbenog postupka nastavio je da radi za Mehanizam.

Akay je u ljeto prošle godine prvostepenom presudom proglašen krivim da je bio pripadnik organizacije FETO – koju turske vlasti klasificiraju kao terorističku – i osuđen je na sedam i po godina zatvora. Trenutno je u toku žalbeni postupak.

Ujedinjene nacije ne kvalificiraju FETO kao terorističku organizaciju. U julu 2016., turske vlasti su započele velike racije i pokretanje postupaka protiv pripadnika FETO-a, nakon čega je organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesty International izrazila zabrinutost, između ostalog, zbog hapšenja i smjene više od 4.000 sudija i pravnika i 120 novinara.

“Hapšenje sudije Akaya, njegov pritvor i postupak protiv njega predstavljaju kršenje diplomatskog imuniteta koji uživaju predstavnici Ujedinjenih nacija, kao i kršenje naloga koji je Mehanizam uputio vlastima Turske u januaru 2017. godine”, istakao je Meron.

Odluka da se prihvati stav Turske da Akay bude smijenjen sa pozicije sudije Mehanizma, prema mišljenju Merona, predstavlja “pristanak na sve poteze koje određena država preduzima u cilju skidanja imuniteta”, što je, kako je dodao Meron, “opasan presedan”.

“Ukoliko se zemljama dozvoli da poduzimaju ovakve poteze protiv sudija, čime se krše međunarodni standardi, sudska nezavisnost – temeljni princip vladavine zakona – i integritet našeg suda su sljedeći, a u opasnosti je i konačni projekat međunarodne pravde”, rekao je Meron.

Mehanizam za međunarodne tribunale je privremeno tijelo Ujedinjenih nacija osnovano kako bi se okončao rad Tribunala za bivšu Jugoslaviju i Ruandu.

Denis Džidić


This post is also available in: English