Članak

Merkez i ostali: Vještak smatra da su potpisi Merkezovi

8. Novembra 2018.16:04
Na suđenju za zločine u Goraždu, Odbrana Predraga Bogunića nastojala je dokazati da je optuženi preuzeo dužnost načelnika Stanice javne bezbjednosti (SJB) tek u januaru 1993. godine.

Vještak grafolog Ismet Katana je na prijedlog Odbrane Predraga Bogunića obavio dopunu vještačenja i zaključio da potpisi na deset dokumenata pripadaju Ibri Merkezu. Bogunićeva Odbrana ovim dokumentima nastoji dokazati da je Merkez bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Goraždu duže nego što se tvrdi u optužnici, a da je Bogunić tu dužnost preuzeo kasnije.

Prema optužnici, Merkez je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Goraždu od maja do kraja avgusta 1992., a od tada pa do februara 1993. tu dužnost de facto je obavljao Bogunić. Hurić je bio komandir stanice policije u tom gradu.

Merkez, Bogunić i Ešef Hurić optuženi su za nezakonito zatvaranje, ubistva i nečovječno postupanje nad srpskim stanovništvom u Goraždu u periodu od jula 1992. do februara 1993.

Merkezov branilac Hamdo Kulenović je istakao da su sporni svi potpisi na dokumentima koji su vještačeni, osim kartona lične karte na osnovu koje je Katana vršio upoređivanja.

Na pitanje Merkeza zbog čega u nalazu konstatuje da su potpisi ujednačeni, a poslije navodi nekoliko razlika, Katana je objasnio da dva potpisa ne mogu biti identična, jer se niko ne može potpisati dva puta istovjetno.

Dodao je da to zavisi od niza okolnosti, odnosno stanja u kojem se nalazi onaj koji potpisuje – da li je u žurbi, bolestan, da li sjedi ili stoji i slično.

Merkez je prigovorio da nalaz nije tačan i da on nije bio u stanici policije pet mjeseci nakon što je ranjen u julu 1992.

Bogunićeva Odbrana je u materijalne dokaze uložila dokumente, koji prema riječima branioca Fadila Abaza, pokazuju da Bogunić nije preuzeo dužnost načelnika do januara 1993.

Uloženi su i dokazi kojima Odbrana nastoji dokazati da su zatočeni srpski civili bili u nadležnosti vojske, a ne policije.

Odbrana prvooptuženog i Tužilaštvo na neke dokumente su uložili prigovor autentičnosti i relevantnosti.

Tužiteljica Marijana Čobović je za pojedine dokumente komentarisala da Tužilaštvo ne tvrdi da stanovnici sela Bučje nisu imali oružje, ali da su ga predali. Nije sporno ni da je akciju u selu izvela vojske.

“Ne tvrdi Tužilaštvo da je Bogunić zvanično bio v.d. načelnika već dokazuje njegovu faktičku ulogu”, kazala je Čobović.

Suđenje se nastavlja 6. decembra.

 

Marija Taušan