Članak

Merkez i ostali: Razoružano stanovništvo sela Bučje

6. Septembra 2018.11:19
Na suđenju za zločine počinjene u Goraždu, svjedok Odbrane je izjavio da ne prihvata tezu kako je srpsko stanovništvo sela Bučje bilo zarobljeno, već je razoružano i to oružje je predato komandi Prvog bataljona 43. drinske brigade Armije Bosne i Hercegovine (ABiH).

Dževad Terović je ispričao da je do polovine juna 1992. godine bio načelnik intendantske jedinice 43. drinske brigade ABiH, kada je imenovan za pomoćnika komandanta za pozadinsko obezbjeđenje.

Zona odgovornosti Prvog pješadijskog bataljona ove brigade, rekao je svjedok Terović, bila je u blizini sela Bučje i bila je ključna za odbranu desne obale Drine.

S tim selom, koje je bilo naseljeno srpskim stanovništvom – kako je kazao svjedok – nije bilo problema, ali je bila pretpostavka da se ono naoružava.

“Komanda brigade je naredila bataljonu da očuvaju harmoniju sa stanovništvom Bučja kako ne bi došlo do problema. Opredjeljenje komande brigade jeste očuvati to stanovništvo”, naveo je Terović odgovarajući na pitanja Odbrane optuženog Predraga Bogunića.

Svjedok je istakao da nije vidio naredbu i ne zna ko je naredio razoružanje tog stanovništva, ali da je pretresom nađeno oružje i radiostanica.

Izjavio je da ne prihvata tezu da je to stanovništvo zarobljeno, već da su predali oružje, te je nakon kontrole pronađen drugi dio naoružanja, koje je predato komandi Prvog pješadijskog bataljona.

Nije mu poznato, kako je rekao, od koga je pojedinačno oduzeto oružje i koliko ga je bilo, dodavši da tada nije bio u Bučju.

Prema Teroviću, bilo je starijih ljudi i maloljetnika koji su prešli u općinu Čajniče, dok su vojno sposobni i oni kod kojih je nađeno oružje došli u Goražde. Svjedok tvrdi da je bilo i žena koje se nisu htjele odvajati od porodice.

“Za ljude koji su bili u Policijskoj stanici (PS) dopremala se hrana. Hranu su nosili policajci i pripadnici radnog voda 43. brigade. PS je stalno tražila da se pojača logističko obezbjeđenje. Treći bataljon je snabdijevao hranom ljude s Bučja iz kuhinje ‘Vranjska mahala’”, kazao je svjedok.

Kako je rekao, u PS-u je bilo žena i djece te mu nije poznato da li ta lica mogu biti pod kontrolom vojske.

Za ratni zločin počinjen nad srpskim stanovništvom u Goraždu optuženi su Ibro Merkez, Predrag Bogunić i Ešef Hurić. Prema optužnici, Merkez je bio načelnik SJB-a Goražde i član Ratnog predsjedništva, Bogunić načelnik SJB-a u drugom periodu, a Hurić komandir stanice policije u tom gradu.

Optuženima se stavlja na teret da su od jula 1992. do druge polovine februara 1993. naredili i učestvovali u ubistvima više od 100 civila starosne dobi od sedam do 70 godina.

Suđenje se nastavlja 27. septembra.

Emina Dizdarević Tahmiščija