Članak

Kritike NSRS-u zbog neosporivih činjenica o Srebrenici

16. Augusta 2018.16:35
Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP) smatra da potez Narodne skupštine Republike Srpske o odbacivanju ili izmjeni Izvještaja Komisije za istraživanje događaja u i oko Srebrenice, direktno podriva proces pomirenja i uspostavu vladavine zakona u Bosni i Hercegovini.

This post is also available in: English

“Činjenice koje su u Izvještaju utvrđene potvrdili su međunarodni i domaći sudovi. Te činjenice su također potkrijepljene dvodecenijskim sistematičnim radom ICMP-a, čijim radom su potvrđeni raniji zaključci u vezi s događajima u Srebrenici i Žepi iz 1995. godine. Te činjenice su čak manje sporne danas, nego što su bile 2004. godine”, navodi se u saopćenju ICMP-a.

U saopćenju se ističe da je više od 8.000 osoba prijavljeno kao nestalo prilikom pada zaštićenih zona UN-a Srebrenice i Žepe u julu 1995.

“Do 26. juna 2018. godine identificirani su posmrtni ostaci 6.940 tih nestalih osoba. U ICMP-u se utvrđivanje identiteta zasniva na pouzdanosti od minimalno 99,95 procenata. Identitet velike većine osoba koje su nestale u Srebrenici i Žepi je naučno i definitivno utvrđen”, naglašavaju iz ICMP-a.

Iz ICMP-a ističu da je odluka Narodne skupštine RS-a da se Izvještaj iz 2004. odbaci ili izmijeni je uznemirujuća.

“Ne zasniva se ni na kakvim činjenicama. Naprotiv, činjenice utvrđene nakon 2004. godine potkrepljuju zaključke iz Izvještaja. Dva međunarodna tribunala, Međunarodni sud za bivšu Jugoslaviju i Međunarodni sud pravde, utvrdila su da je u Srebrenici počinjen genocid. Čini se da je glasanje u Narodnoj skupštini RS-a motivirano isključivo namjerom da se ponovo otvore rane koje su tek počele zacjeljivati”, navodi se u saopćenju ICMP-a.

Haški tribunal, Sud BiH te pravosuđa u Srbiji i Hrvatskoj do sada su osudili ukupno 45 osoba – na 699 godine i tri doživotne kazne zatvora – za genocid, zločine protiv čovječnosti i druge zločine počinjene u Srebrenici u julu 1995.

Najveći broj presuda za Srebrenicu izrekao je Sud BiH osudivši ukupno 24 osobe, u Haagu je osuđeno 14 bivših pripadnika vojske i policije Republike Srpske, srbijansko pravosuđe osudilo je pet osoba za zločine u Srebrenici, dok su u Hrvatskoj osuđena dvojica bivših pripadnika “Škorpiona”.

Odluku NSRS-a osudila je i Američka ambasada u BiH, kao i State department u saopštenju u kojem su nazvali ovaj potez “pogrešnim korakom”.

“Radi se o pokušajima da se umanji ili izmijeni izvještaj o Srebrenici ili relativiziraju činjenice o ratu, da se izmijeni historija i politizira tragedija. U interesu je građana Republike Srpske da se izmijeni trend dočekivanja osuđenih ratnih zločinaca kao heroja”, navodi se u saopštenju i dodaje da bi prihvatanje genocida bio korak ka izgradnji pomirenja i poštovanja.

Ured Evropske unije u BiH također je osudio potez NSRS-a i rekao da “odbacuje bilo kakvo negiranje, relativizaciju ili pogrešno interpretiranje genocida u Srebrenici”.

“Pozivamo sve političke lidere i druge osobe na pozicijama odgovornosti u BiH da predvode rad na odavanju počasti žrtvama i promoviranju pomirenja. Evropska unija je unija vrijednosti i bilo koja zemlja koja teži ka članstvu u EU mora poštivati i promovirati njene vrijednosti demokratičnosti, ljudskih prava, tolerancije i pravde. Ovo uključuje tretiranje žrtava genocida s najvećim poštovanjem i dostojanstvom”, zaključuje se u saopćenju.

Narodna Skupština RS-a je u srijedu usvojila zaključke kojim traži formiranje nove Komisije o Srebrenici.

 

Albina Sorguč


This post is also available in: English