Članak

Kosorić i Tešić: Deminiranje puta prema Kladnju

15. Februara 2019.13:35
Svjedok Optužbe je na suđenju bivšem komandantu Vlaseničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS) Miletu Kosoriću rekao da je u julu 1995. deminirao put na liniji između mjesta Luke i Kladanj.

Stanislav Prodanović, nekadašnji komandir odjeljenja inžinjerije Vlaseničke brigade, ispričao je da je bio podređen Kosoriću te da je od njega i ostalih oficira brigade dobijao naređenja za uklanjanje minsko-eksplozivnih sredstava.

Svjedok je kazao da mu je neko iz komande brigade usmeno prenio da se deminira put u Lukama, ali se nije mogao sjetiti da li je to bilo vezom ili neposredno.

“Rečeno mi je da idemo da skidamo minska polja i da će neko doći. Stalno smo put čistili od mina kada naiđe UNPROFOR. Linija je bila između Luka i Kladnja. Imao sam crteže i orijentire gdje su otprilike mine postavljene”, kazao je svjedok i pojasnio da se ne može sjetiti da li je naredbu dobio isti ili dan prije.

Uklanjanje mina je, kako je rekao svjedok, trajalo dva do tri sata i radio je s kolegom iz inžinjerije, ali nije mogao nikoga od ostalih da primijeti na tom mjestu, jer je vojska koja ih je čuvala, kako je ustvrdio, bila u rovovima.

“Mine smo ponijeli sa sobom u Vlasenicu. Nismo o tome nikoga obavijestili. Kosorića o tome nisam obavijestio”, kazao je svjedok.

Dodao je da su ta sredstva držali kod sebe u kancelariji inžinjerije i da su na tu lokaciju išli ponovo nakon četiri ili pet dana.

Svjedok je izjavio da po povratku u Vlasenicu nije primijetio autobuse s civilima, a kada ga je tužilac Predrag Tomić podsjetio na iskaz iz istrage u kojem tvrdi suprutno, rekao je da je tek sutradan vidio autobuse kako idu prema Kladnju.

Odbrani je svjedok kazao da je od njega traženo da neko iz inžinjerije ide s Kosorićem u Žepu zbog opasnosti od mina, ali im je poslije javljeno da ne treba, te je ustvrdio da optuženi sigurno nije bio u komandi 13. jula 1995. godine.

Naveo je još da niko iz Vojne policije nije bio prisutan pri deminiranju puta u Lukama.

Kosorić je s Momčilom Tešićem, bivšim pripadnikom Vojne policije Vlaseničke brigade, optužen za genocid u Srebrenici, a na teret im je stavljeno da su, sa ostalim pripadnicima brigade, zaustavljali vozila, od civila oduzimali novac i zlato, a potom ih upućivali prema Kladnju.

Pripadnici Vlaseničke brigade su, kako se navodi u optužnici, odvajali žene i silovali ih, a u noći s 13. na 14. juli u Mršićima je strijeljan 21 zarobljeni muškarac, dok je jedan preživio.

Prije Prodanovićevog saslušanja, Odbrana je unakrsno ispitala Boška Šargića, bivšeg načelnika Štaba Vlaseničke brigade. Odbrana je svjedoku predočila dva borbena izvještaja od 13. i 14. jula 1995., ali je Šargić rekao da ne zna ko ih je potpisao, niti da ih je imao prilike vidjeti, ali da bi po prirodi trebali biti vjerodostojni.

Odbrana je svjedoka podsjetila i na dio izjave koju je dao haškim istražiteljima i u kojoj je naveo da nakon deminiranja puta 11. na 12. juli dolazi UNPROFOR i autobusi sa Srebreničanima, ali da Kosorića tada nije bilo, što je Šargić potvrdio.

“Tako je bilo. Kosorić je bio u komandi brigade. Kada su stizali konvoji, nije ga bilo, kasnije je došao”, kazao je svjedok i dodao da nikog od visokih oficira nije vidio s konvojem prvog dana.

Svjedok se složio sa tvrdnjom Odbrane da Kosorić lično nije naredio da se muškarci odvajaju od žena, kao i da su iz Drinskog korpusa saopćili da operativna grupa brigade sa Kosorićem ide u Žepu, ali se nije mogao sjetiti datuma.

Na Kosorićev upit da li je tada bilo ko pokretao istragu u vezi sa stradanjem ljudi u Mršićima, svjedok je rekao da mu nije poznato i da za to mjesto prvi put čuje, a optuženi je ustvrdio da to mjesto nije ni bilo u zoni odgovornosti Vlaseničke brigade.

Šargić je kazao i da Vojna policija nije držala punkt u Lukama, već interventni vod.

Nastavak suđenja je 8. marta.

Haris Rovčanin