Članak

Koristiti haška iskustva za unapređenje procesuiranja seksualnog nasilja

22. Juna 2017.16:32
U okviru konferencije o ostavštini Haškog tribunala predstavljena je knjiga “Procesuiranje seksualnog nasilja u nadležnosti Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju”, koja će služiti za prenošenje najboljih iskustava u vođenju ovih predmeta kolegama u regiji.

Zamjenica glavnog haškog tužioca Michelle Jarvis, koja je jedna od uređivačica knjige, na promociji je rekla da se radilo o velikom izazovu i poslu, jer je namjera bila da se obuhvate stvari koje nisu nigdje zapisane.

“Iznenadili su nas komentari naših tužilaca koji nam kažu: ‘Ovo nam stvarno pomaže’”, rekla je Jervis.

Prema njenim riječima, pedesetak istražitelja, analitičara i drugog osoblja je pomagalo u prikupljanju materijala za knjigu, a proces je zahtijevao “kopanje” i po vlastitom iskustvu na radu u zločinima seksualne prirode u ratnom sukobu.

“Željeli smo iskazati i poštovanje prema žrtvama koje su se odvažile i svjedočile. Zahvalna sam im što su svjedočili uprkos preživljenoj traumi”, dodala je Jervis.

Vršiteljica dužnosti glavnog tužioca Državnog tužilaštva Gordana Tadić na promociji je rekla da je knjiga značajna za sve tužitelje u BiH i sve one koji rade i koji će raditi na predmetima ratnih zločina.

“Svi oni koji rade i koji se bave predmetima ratnih zločina s elementima seksualnog nasilja u oružanim sukobima treba da koriste ovu knjigu kao osnov za edukaciju i smjernice u svom radu. Zaključila sam nakon prvog čitanja da knjiga predstavlja svojevrstan praktikum za sve one koji će u budućnosti raditi na tim predmetima”, istakla je Tadić.

Dodala je i da među 708 optuženih za ratne zločine, od osnivanja Tužilaštva BiH do danas, njih blizu stotinu u jednoj ili više tačaka se tereti za zločine silovanja ili seksualnog nasilja.

Uz pokroviteljstvo Vlade Švicarske i misije OSCE-a u BiH, te potporu Međunarodne udruge tužilaca, knjiga je prevedena kako bi mogla biti dostupna svim zainteresovanim osobama i institucijama.

Ambasadorica Švicarske u BiH, Andrea Rauber Saxer, dodala je kako je ključ svemu bila hrabrost žrtava zbog čega im je odala priznanje, kao i da je masovnost ovih zločina devedesetih godina bila šokantna.

Tokom promocije je prikazana i videokompilacija “Glas žrtava”, a prisutni su mogli pogledati izložbu umjetničkih radova studenata bivše Jugoslavije na temu koncepata pravde u kontekstu seksualnog nasilja u sukobima.

 

Haris Rovčanin